Hastane çalışanlarının demografik özellikleri ve örgütsel bağlılık ilişkisi üzerine bir araştırma
A research on the demographic characteristics and organizational commitment relationship of hospital employees
  1. Tez No: 641554
  2. Yazar: FERAH ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Care Management
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Örgütsel bağlılık çalışanların kendilerini sadece örgütlerine bağlı olarak hissetmeleri değil aynı zamanda örgütlerinin devamlılığı için çaba sarf etmeleri ile gerçekleşir. Örgütsel bağlılığı yüksek olan kurumların personel devir hızının düştüğünü, çalışan memnuniyetinin arttığını görmekteyiz. Elbette bunların sonucu olarak, mal ve hizmet kalitesinin de arttığını söyleyebiliriz. Örgütsel bağlılığı yüksek olan bir çalışan kendisinden beklenen görevlerini yerine getirmenin yanı sıra, kurumuna daha çok fayda sağlayabilmenin yollarını da arayacaktır. Bu da kurumun tamamına yayılan bir sinerji etkisi yaratacaktır. Böylesine önemli olan bir konunun da demografik özellikler ile ilişkisi araştırmaya değer bir konudur. Bu çalışmanın birinci bölümünde örgüt ve örgüt kültürü kavramı incelenirken ikinci bölümde ise örgütsel bağlılık süreci incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise hastane çalışanlarıyla yapılan anketler ile hastanelerde çalışan personelin demografik özelliklerinin örgütsel bağlılık ile ilişkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Organizational commitment takes place not only when employees feel commitment to their organizations, but also to make efforts for the continuity of their organizations. We see that the personel turnover rate of organization with high organizational commitment has decreased and employee satisfaction has increased. Of course, as a result, we can say that the quality of goods and services has also increased. An employee with a high organizational commitment will look for ways to bring more benefits to his/her organization, in addition to fulfilling his duties. This will create a synergy effect throughout the institution. It is also worth researching if such an important topic is affected by demographic features, and to what extent it is affected, if not, what features are not affected. In the first part of this study, while the concept of organization and organizational culture is examined, in the second part, the organizational commitment process is examined. In the third part, the relationship between the demographic characteristics of the staff working in hospitals and organizational commitment was examined with the surveys conducted with the health sector employees.