Servikal distonili hastalarda sternokleidomastoid kasta kutanöz sessiz periyot değerlendirilmesi
Evaluation of sternocleidomastoid muscle cutaneuos silent period in patients with cervical dystonia
- Tez No: 641568
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAZZEZ BETİGÜL YÜRÜTEN ÇORBACIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Servikal distoni boyun ve omuz kaslarını etkileyen, tekrarlayıcı özellikte, klonik ve tonik hareketlere yol açarak başın anormal postürüne neden olan ve yetişkin yaşta başlayan distoniler arasında en sık görülen distoni tipidir. Distoni patofizyolojisi ile ilgili olarak çeşitli elektrofizyolojik çalışmalar yapılabilmektedir. Bunlardan biri de kutanöz sessiz periyottur(KuSP). KuSP; kutanöz bir sinirin güçlü uyarımını takiben istemli kas aktivitesinde ortaya çıkan kısa süreli duraklama ile karakterize inhibitör bir refleks olup beyin sapı ve medulla spinalisteki ara nöron devrelerinin fonksiyonları hakkında bilgi verebilmektedir. Bu çalışmada servikal distoni patofizyolojisinde rol alması muhtemel beyin sapı inhibitör ara devrelerdeki değişikliklerin KuSP yöntemi ile incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu prospektif vaka kontrol çalışmasına 20 servikal distonili hasta(15 kadın, 5 erkek) ve 25 kontrol(17 kadın, 8 erkek) dahil edildi. Her iki gruptaki bireylerin her iki sternocleidomastoid (SCM) kasından yüzeyel elektrotlarla KuSP ölçümleri yapıldı. Sessiz periyodun(SP) latans ve interval değerleri görsel inceleme ile milisaniye cinsinden tespit edildi. Hasta grupta distonik SCM'den elde edilen SP paremetereleri hem hastaların sağlam tarafıyla hem de kontrol grubuyla kıyaslandı. Ayrıca her iki gruptaki bireylerin birey içi karşılıklı SCM'lerinin SP paremetrelerinin korelasyon analizi yapıldı. Bulgular: Distonik SCM'nin SP paremetereleri ile kontrol grubu arasında anlamlı farklılık saptanmadı (latans p:0.762, interval p:0.318). Benzer şekilde distonik SCM'nin SP paremetereleri ile hastaların normal tarafı arasında anlamlı fark tespit edilmedi(latans p:0.289, interval p:0,674).
Özet (Çeviri)
Background: Cervical dystonia (CD) is the most common type of dystonia that affects the neck and shoulder muscles, causes repetitive, clonic and tonic movements and causes abnormal posture of the head and begins in adult age. Various electrophysiological studies can be conducted on the pathophysiology of dystonia. One of these is the cutaneous silent period(CSP). CSP; It is an inhibitory reflex characterized by a short pause in voluntary muscle activity following strong stimulation of a cutaneous sensory nerve and can provide information about the functions of intermediate neuron circuits in the brainstem and medulla spinalis. In this study, it was aimed to investigate the changes in brainstem inhibitory intermediate circuits that may play a role in CD pathophysiology by using CSP method. Method: Twenty CD patients (15 females, 5 males) and 25 controls (17 females, 8 males) were included in this prospective case-control study. CSP measurements were made with superficial electrodes from both sternocleidomastoid (SCM) muscles of individuals in both groups. Latency and interval values of SP were determined by visual inspection in millisecond. In the patient group, SCM parameters obtained from dystonic SCM were compared with both the healthy side of the patients and the control group. In addition, the correlation analysis of SP parameters of intra-individual correlative SCM's of individuals in both groups was performed. Results: There was no significant difference between the SP parameters of dystonic SCM and the control group (latency p: 0.762 / interval p: 0.318). Similarly, no significant difference was found between the SP parameters of dystonic SCM and the normal side of the patients (latency p: 0.289 / interval p: 0.674).