Çocuk acil polikliniğine başvuran febril konvulziyon tanısı alan hastaların demografik, klinik ve laboratuvar özelliklerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of demographic, clinical and laboratory features of patients who presented to pedi̇atri̇c emergency department and diagnosed with febril convulsion
  1. Tez No: 641567
  2. Yazar: ÜMMÜGÜLSÜM DİKİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN ODABAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Çalışmamıza Ocak 2012-Aralık 2016 tarihleri arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Çocuk Acil polikliniğine başvuran febril konvulziyon tanısı alan ve dosyalarına ulaşılabilen 215 febril konvulziyon hastası dahil edildi. Çalışmamızda bu hastaların demografik, klinik ve laboratuar özellikleri retrospektif olarak değerlendirildi. İncelenen 215 hastada erkek/kız oranı 1.62/1 idi. Hastaların yaş ortalaması 25,21 ay idi ve olguların %69'u 3 yaşından küçüktü. Hastaların %78,2'sinde basit, %21,8'inde ise komplike FK görüldü. Olguların %37,6'sında ailesinde FK geçirme öyküsü mevcuttu. Ailesinde epilepsi öyküsü olan olgular ise tüm olguların %20,4'ünü oluşturmaktaydı. En sık ateş odağı %70 oranla ÜSYE idi. Hastaların %87'sinin konvülsiyon esnasında ateşi 39 ºC ve altında, %13'ünün 39 ºC'nin üstünde idi. Tüm hastaların 17'sine (% 7,9) LP yapılmıştı ve bu hastaların LP bulguları menenjit ile uyumlu değildi. 3 hasta KKK aşısı sonrası FK geçirmişti. Çalışmamızda olguların %46,5'u daha önce FK geçirmişti. Olguların 39'una (%18,1) EEG çekilmişti, çekilen EEG'lerde anormallik görülmedi. Hastaların 60'ının (%28,1) kan hemoglobulin düzeyi 11 g/dl'nin altında idi. Hastalarda başvuru anında hipoglisemi saptanmamıştı.
Özet (Çeviri)
Our study consist of 215 patients who presented with febrile seizure to Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Pediatric Emergency Clinic between January 2012 and December 2016. Demographic, clinical and laboratory characteristics of these patients with available data were evaluated retrospectively in our study. The male: female ratio was 1.62: 1 in our population. Mean age of the patients was 25.21 months and 69% were younger than 3 years. A simple FS was observed in 78.2% whereas complicated FS in 21.8% of the patients. 37.6% of the cases had a family history of FS. Family history of epilepsy was present in 20.4% of the patients. Upper respiratory tract infections were the most common source of fever which was present 70% of the patients. In our study, body temperature was below 39°C during seizure in 87%, while it was above 39°C in 13% of the patients. Overall, lumbar puncture was performed in 7.9% of the patients and LP findings of these patients were not compatible with meningitis. FS developed after vaccination in 7 patients. 46% of the cases in our study had a history of least one previous FS. EEGs were taken in 39 (18.1%) of the cases, no abnormalities were seen in the EEGs taken. Blood hemoglobulin levels of 60 (28.1%) patients were below 11 g/dl. No hypoglycaemia was detected in the patients at the time of admission.