Ultrasonik tomografi yöntemi ile kompozit malzemelerde kusur arama
Error detection in composite materials with ultrasonic tomography method
- Tez No: 641569
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TURAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışmasında ultrasonik tahribatsız muayene sistemlerinde kullanılmak üzere kompozit malzemelerdeki kusurların iki boyutlu ve üç boyutlu olarak görüntülenmesini sağlayan bir yazılımın geliştirilmesi amaçlanmıştır. Geliştirilen yazılımın PC ortamında koşturulması planlanmıştır. Bu görüntüleme sisteminin tasarlanmasıyla malzemedeki farklı derinliklerdeki kusurların detaylı olarak analiz edilmesi sağlanmıştır. Çalışmada ultrasonik muayeneyi uygulamak için özel olarak tasarlanmış bir geliştirme kartı kullanılmıştır. Bu geliştirme kartı, piezoelektrik çevirgeçlerden ultrasonik dalgaların üretilmesi için ihtiyaç duyulan elektrik darbelerini üretmek ve malzemeden geri yansıyan ultrasonik sinyalleri geri kazanmak amacıyla kullanılır. Bu çalışma kapsamında geliştirilen yazılım ile ultrasonik geliştirme kartı ve PC arasındaki haberleşme için gerekli gömülü yazılım çalışmaları da yapılmıştır. PC yazılımı ile geliştirme kartına muayene için gerekli ayarların gönderilmesi, geri kazanılan ultrasonik sinyallerin monitör edilmesi ve sinyallerin işlenerek iki boyutlu ve üç boyutlu muayene görüntülerin oluşturulması sağlanmıştır. Çalışma sonucunda, kusurların kompozit malzeme içerisindeki konumu, boyutu ve büyüklüğünün tespitini sağlayan bir ölçme ve görüntüleme sistemi ortaya konulmuştur. PC yazılımı ile geliştirme kartı USB 2.0 üzerinden haberleşmektedir. PC'nin yüksek veri işleme kabiliyeti kullanılarak, geliştirilen yazılım ile yüksek hızda, yüksek hassasiyetli muayeneler yapılabilmektedir. Böylece darbe-yankı ultrasonik muayene yöntemiyle kompozit malzemelerin içerisindeki çok küçük boyutlu kusurların farklı derinliklerde tespiti sağlanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to implement a software that provides two-dimensional and three-dimensional visualization of defects in composite materials that can be used with ultrasonic non-destructive inspection systems. This software is planned to run on the PC. The designed visualization system has the ability of analyzing defects in detail at different depths. In this study, a custom-designed development card was used to perform ultrasonic inspection. This development board generates the electrical signals which are necessary to produce ultrasonic signals from piezoelectric transducers and provides the acquisition of returned ultrasonic signals from the inspected material. Embedded software developments were made in order to establish communication between the PC and the ultrasonic development board. The PC software is used to send the necessary settings to the development board, display the returned ultrasonic signals and process the signals to create two-dimensional and three-dimensional inspection images. As a result of the study, a measurement and visualization system that provides the determination of position, size and magnitude of the defects in the composite material is introduced. In this system, the PC software and the development board comunicate over USB 2.0. Using the fast data processing capability of the PC, high-precision inspections can be performed at high speeds. Thus, even very small defects in the composite materials can be detected with this system.