Primer açık açılı glokom ve oküler hipertansiyonlu hastalarda patern elektroretinogram ve optik koherens tomografi glokom parametrelerinin karşılaştırılması
Comparison of pattern electroretinography and optical coherence tomography parameters in patients with primary open-angle glaucoma and ocular hypertension
- Tez No: 641571
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERSİN OBA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Erken evre primer açık açılı glokom (PAAG) ve oküler hipertansiyonlu (OHT) hastalarda görme alanı (GA), patern elektroretinogram (PERG) ve Fourier domain optik koherens tomografi (FD-OKT) verilerini karşılaştırmak ve birbirleri ile olan korelasyonları araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 37 erken evre PAAG'li hastanın 72, 38 OHT'li hastanın 76, 30 kontrol grubunun 60 gözü dahil edildi. Olguların tümüne tam oftalmolojik muayene, 24-2 Humphrey standart otomatize perimetri ile GA muayenesi, FD-OKT ile retina sinir lifi tabakası (RSLT) ve gangliyon hücre kompleksi (GHK) kalınlık ölçümü, Nihon Kohden poligraf ile PERG P50 ve N95 dalgalarının latans ve amplitüd ölçümleri yapıldı. Bulgular: PAAG grubunda tüm GHK parametreleri ve nazal kadran dışındaki tüm RSLT değerleri OHT ve kontrol grubuna göre anlamlı şekilde düşük bulundu. OHT'li grup ile kontrol grubu arasında anlamlı fark saptanmadı. PERG amplitüdleri PAAG ve OHT'li grupta kontrol grubuna göre düşük saptandı. N95 amplitüdündeki düşüklük, P50 amplitüdüne göre daha fazla idi. PERG latanslarında gruplar arasında fark saptanmadı. PAAG grubunda GHK ile GA ve RSLT arasında anlamlı korelasyon saptandı. Sonuç: Erken evre PAAG'li hastalarda GA patolojilerinin yanı sıra RSLT ve GHK kalınlığında belirgin incelme mevcut olup bu tetkikler birlikte değerlendirilmelidir. Erken evre PAAG'li hastaların tanısal değerlendirilmesinde FD-OKT cihazı kullanılarak yapılan GHK ve RSLT analizleri oldukça etkilidir. Glokomun erken saptanmasında GHK en az RSLT kadar güvenilirdir ve aralarında yüksek seviyede anlamlı korelasyon bulunmaktadır. OHT'li hastalarda PERG amplitüd analizi ile gangliyon hücrelerinin fonksiyon kaybı daha erken dönemde saptanabilir.
Özet (Çeviri)
Objectives: To investigate the correlation of visual field (VF), pattern electroretinography (PERG) and Fourier domain optical coherence tomography (FD-OCT) results in patients with ocular hypertension (OHT) and early primary open-angle glaucoma (POAG). Materials and Methods: The study included 72 eyes of 37 patients with early POAG, 76 eyes of 38 patients with OHT, and 60 eyes of 30 controls. All subjects underwent full ophthalmologic examination, VF assessment with 24-2 Humphrey standard automated perimetry (Swedish Interactive Thresholding Algorithm (SITA)-Standard), retinal nerve fiber layer (RNFL) and ganglion cell complex (GCC) thickness measurement with FD-OCT, and PERG P50 and N95 wave latency and amplitude measurements with electroretinography (Nihon Kohden). Results: With the exception of the nasal quadrant, all GCC parameters and RNFL results were significantly lower in the POAG group compared to the OHT and control groups. There was no statistically significant difference between the OHT and control group. PERG amplitudes were lower in the POAG and OHT groups than in the control group. Reduction in N95 amplitude was greater than that of P50 amplitude. No difference was detected in PERG latencies among groups. GCC was significantly correlated with VF and RNFL in the POAG group. Conclusion: Significant thinning of the GCC and RNFL occurs in addition to VF pathologies in patients with early POAG, and these examinations should be concomitantly evaluated. During diagnostic assessment of patients with early POAG, GCC and RNFL analysis by FD-OCT are highly effective. GCC is as reliable as RNLF in the early diagnosis of glaucoma and there is a highly significant correlation between them. Dysfunction of ganglion cells in patients with OHT may be detected earlier using PERG amplitude analysis.