Seçme prensiplerinin zayıf formları
Weaker forms of selection principles
  1. Tez No: 641572
  2. Yazar: YÜCEL AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRAN KONCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez çalışmasında seçme prensipleri ve yıldız seçme prensiplerinin zayıf formları üzerine şu ana kadar yapılmış çalışmalar araştırılarak konuyla ilgili temel kısımlar ispatlarıyla birlikte verilerek derlenmiştir. Bu tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde konuyla ilgili ön bilgi verilerek yapılmış bazı çalışmalardan bahsedilmiştir. İkinci bölümün ilk kısmında konuyla ilgili ön bilgiler ve temel kavramlara yer verilmiştir ve ikinci bölümün ikinci kısmında seçme prensipleri ve yıldız seçme prensipleri teorilerine değinilmiştir. Tezin ana kısmını oluşturan üçüncü bölümün ilk kısmında seçme prensiplerinin zayıf formları araştırılmıştır. Bu bölüm iki kısma ayrılmaktadır. İlk alt bölümde klasik seçme prensiplerinin zayıf formları ve ikinci alt kısmında ise yıldız seçme prensiplerinin zayıf formları incelenmiştir. Dördüncü bölümde eldeki sonuçlar değerlendirilerek önerilerde bulunulmuştur. Son bölümde ise kaynaklara yer verilmiştir
Özet (Çeviri)
In this thesis, the studies about the selection principles and weaker forms of star selection principles have been researched so far, and the main parts of the subject have been compiled with the proofs. This thesis consists of five chapters. In the first chapter, some studies made by giving preliminary information about the subject are mentioned. In the first part of the second chapter, preliminary information and basic concepts are given, and in the second part of the second chapter, the theories of selection principles and star selection principles are mentioned. In the first part of the third chapter, which forms the main part of the thesis, weaker forms of selection principles have been investigated. This section is divided into two parts. In the first subsection, the weaker forms of the classical selection principles and in the second subsection, the weaker forms of the star selection principles are examined. In the fourth chapter, the results are evaluated and suggestions are given. The references are included in the last chapter.