Çatalca (İstanbul) bölgesi kireçtaşlarının beton agregası olarak kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of the applicability of Çatalca (Istanbul) limestones as concrete aggregates
  1. Tez No: 641623
  2. Yazar: OĞUZHAN VURUŞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmada, İstanbul'un Çatalca ilçesindeki kireçtaşlarının geometrik, mekanik, fiziksel, kimyasal, termal ve bozunma özellikleri incelenerek agrega olarak kullanılabilirlikleri araştırılmıştır. Kırklareli formasyonu üzerinde yer alan çalışma sahasından alınan örnekler üzerinde, mineralojik ve petrografik analiz ile standart agrega deneyleri yaptırılmış ve X ışını kırınım desenleri incelenmiştir. Çatalca Bölgesi kireçtaşları, sarımsı gri renkli, masif dokulu ve yer yer düzensiz şekilli erime boşluklarına sahip küçük tanelerden oluşmaktadır. Şekil indeksi, ince tane muhtevası, parçalanmaya karşı direnç, tane yoğunluğu, su emme oranı, donma ve çözülmeye karşı direnç, magnezyum sülfat değeri, kuruma çekmesi, alkali silika reaksiyonu ve organik madde içeriği bakımından TS 706 EN 12620 standardında belirtilen limit değerleri karşılamaktadır. TS EN standartlarına uygun olarak yapılan deneylerden elde veriler ve analizler incelendiğinde Çatalca Bölgesi kireçtaşlarının beton agregası olarak kullanılabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the geometrical, mechanical, physical, chemical, thermal and disintegration properties of limestones in Çatalca district of Istanbul were studied and their usability as aggregates was examined. Mineralogical and petrographic analyzes and standard aggregate experiments were carried out on the samples taken from the study area on Kırklareli formation and X-ray diffraction patterns were investigated. The Çatalca Region consists of limestones, yellowish gray, massive textures and small granules with irregularly shaped melting cavities. It meets the limit values specified in TS 706 EN 12620 standard in terms of shape index, fine grain content, resistance to fragmentation, grain density, water absorption rate, resistance to freezing and thawing, magnesium sulfate value, drying rate, alkali silica reaction and organic matter content. When the data and analyzes obtained from experiments conducted in accordance with TS EN standards were examined, it has been determined that the Çatalca Region limestones can be used as concrete aggregates.