TSH, T3, T4, anti-TPO, vitamin D, vitamin B12, folikasit, ferritin ve çinko eksikliğinin kadın infertilitesi etiyolojisinde yeri
TSH, T3, T4, ANTI-TPO, VITAMIN D, VITAMIN B12, FOLICwomen of acid, ferritis and zinc deficiencyplace in infertility ethiology
  1. Tez No: 641633
  2. Yazar: SVETA AGHAYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SÖNMEZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: infertil hastalar ve fertil hastalar arasında tiroid fonksiyon testleri,anti-TPO, vitamin D , vitamin B12 , folik asit, ferritin ve çinko sonuçlarını karşılaştırarak infertilite etiolojisinde tiroid fonksiyon bozuklukları, vitamin ve mikrobesin eksikliğinin yerini araştırmak. Metod: Ankara Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı üreme sağlığı polikliniği ve jinekoloji polikliniğine Mayıs 2017 ve Nisan 2019 tarihleri arasında başvuran infertil ve gebe hastaların verileri retrospektif olarak tarandı. İnfertilite polikliniğine başvuran hastalarda T3, T4, TSH, Anti- TPO, ferritin, folik asit, vitamin D, vitamin B12 ve çinko sonuçları ile jinekoloji polikliniğine başvuran erken hafta gebelerin sonuçları ile karşılaştırıldı. Erken hafta gebelikte bakılan sonuçların gebelikten az ve ya hiç etkilenmeyeceği ön görülerek 6-8 hafta aralığında olan gebe hastalar çalışmaya dahil edildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan İnfertil grubunda 380, gebe grubunda 346 hastanın istatistikel analizi gerçekleştirildi. Çalışmamızın sonucunda infertil ve gebe grupları arasında T3, T4, Anti-TPO, vitamin D ve vitamin B12 değerleri açısından anlamlı fark olmadığını, infertil grupta gebe grubu ile karşılaştırıldığında ferritin, folik asit ve çinkonun anlamlı olarak daha düşük olduğunu saptadık. Ayrıca TSH
Özet (Çeviri)
İntroduction: To investigate thyroid function disorders, vitamin and micronutrient deficiency in infertility etiology by comparing thyroid function tests, anti-TPO, vitamin D, vitamin B12, folic acid, ferritin and zinc results between infertile patients and fertile patients. Method: Data of infertile and pregnant patients who applied to the reproductive health clinic and gynecology clinic of Ankara University Department of Obstetrics and Gynecology between May 2017 and April 2019 were retrospectively reviewed. T3, T4, TSH, Anti-TPO, ferritin, folic acid, vitamin D, vitamin B12 and zinc results were compared with the results of pregnant women who applied to the gynecology outpatient clinic. Pregnant patients who were in the 6-8 week interval were included in the study, with the predictions that the results examined in the early weeks of pregnancy will be less or less affected by pregnancy. Results: Statistical analysis of 380 patients in the infertile group and 346 patients in the pregnant group, which met the inclusion criteria, was found to be significant in terms of T3, T4, Anti-TPO, vitamin D and vitamin B12 values in the infertile group compared to the pregnant group in the infertile group. we found that ferritin, folic acid and zinc were significantly lower. In addition, the rate of patients with TSH