İstanbul ilindeki 4 yıldızlı ve 5 yıldızlı otellerin pazarlama sorunları ve çözüm önerileri
- Tez No: 64166
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDRİYE TUNÇSİPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
İSTANBUL İLİNDEKİ DÖRT YILDIZLI VE BEŞ YILDIZLI OTELLERİN PAZARLAMA SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ (YÜKSEK LİSANS TEZİ) Pazarlama faaliyetleri, otel işletmeleri için diğer işletmelerden daha önemlidir. Çünkü, otel işletmeleri çoğunlukla dış ülkelerde pazar bulmakta ve bu pazarın korunması için tanıtım ve pazarlamaya diğer işletmelere nazaran daha fazla önem vermesi gerekir. Otel işletme lerinin doluluk oranlarının yükseltilmesi, hakettiği fiatlardan iç ve dış piyasalarda satılması ve zorlu rekabet şartlan içinden daha etkin, güçlü ve verimli olabilmeleri için pazarlama faaliyetlerine önem vermek gerekir. Bu tez üç bölümden oluşmuştur. İlk iki bölüm pazarlama ve otel işletmeleriyle ilgili teorik ve temel bilgileri, son bölümde ise uygu lama ve sonuçlan elc alınmıştır. Bu bölümlerde işlenen konular, ana başlıklar halinde şöyledir: I. Bölüm, pazarlama ve turizm pazarlamasıyla ilgili temel kav ramlar açıklanmıştır. Çalışmada incelenecek konaklama tesislerinden otel işletmelerinin tanımı, sınıflandırılması ile birlikte otelcilik sektöründe piyasa kavranılan açıklamaya çalışılmıştır. II. Bölüm ise, otel işletmelerinde pazarlama yönetiminin nasıl olması gerektiği, pazar araştırmaları, pazar bölümlemesi ve otel pazarlama karmasının oluşturulması ile ilgili konular ele alınmıştır. Son bölümde ise, İstanbul ilinin tarihi ve turistik değeri anlatıla rak, turizm açısından önemi vurgulanmıştır. Aynca, İstanbul'daki dört ve beş yıldızlı otellerin pazarlama sorunları, otel işletmelerine uygula nan bir anket çalışması ve ilgili yöneticilerle yapılan göriişmeler sonucu belirlenmeye çalışılmıştır. Belirlenen eksikler ve sorunlar için yapılması gerekenler, çözüm önerileri kısmında açıklanmıştır. Bu tezin amacı, İstanbul ilindeki dört ve beş yıldızlı otel işletme lerinin, pazarlama işlevini ne düzeyde kullandığını, işletmelerin hedef pazarlarım, hizmet çeşitlerini, hizmetin kalitesini, fiatını, dağıtım kanal- lanm, tanıtım ile ilgili yaşanan sorunlan ortaya çıkararak, yapılması gerekenleri belirlemek amacıyla yapılmış bir çalışmadır. mAraştırma kapsamına alınan otel işletmeleri, İstanbul ili sınırlan içindeki dört ve beş yıldızlı otellerdir. Araştırmaya sadece dört ve beş yıldızlı otellerin alınmasının sebebi, pazarlamayla ilgili bölümlerin, faaliyetlerin bu otellerde daha yoğun olması ve pazarlamanın bu oteller için daha büyük önem arzetmesidir. Araştırma on iki ayı açık ve işletme kapasitesi olarak Türkiye'nin en büyük otellerinin bulunduğu İstanbul ilindeki dört ve beş yıldızlı otellerde yapılmıştır. Araştırma daki otel işletmeleri,“Hotel Guide'96 ”da belirlenen îstanbuldaki 23 beş yıldızlı ve 48 dört yıldızlı oteldir. Bu otellerden, 18 beş yıldızlı ve 39 dört yıldızlı otel işletmesine ulaşılmıştır. Araştırmanın değerlendiril mesi, cevap alman bu 57 otel işletmesi üzerinde yapılmıştır. Araştırmanın yöntemi, araştırma kapsamındaki dört ve beş yıldızlı otel işletmelerinin üst düzey müdürlerine ve pazarlamayla ilgili bölüm yöneticilerine yönelik olarak hazırlanmış“anket”uygulamasıdır. Anket uygulaması, yapılan karşılıklı görüşmelerle desteklenmiştir. Bu görüşmeler sırasında, yaşanan sorunların boyutu belirlenmeye çalışıl mıştır. Araştırma sonucu, otel işletmelerinin pazarlama faaliyetlerinde yaşadıkları en önemli sorunlarının,“fiatlann düşük olması”ve“dış tanıtımın yetersizliği”konularında yoğunlaştığım görmekteyiz. Otel işletmeleri,“pazarlama”kavramını“satış”kavramıyla karıştırmakta, pazarlamaya yeterince önem vermemekteler ve ayrıca tanıtım ve pazarlama faaliyetlerini devletten beklemektedirler. Araştırma sonucu belirlenen sorunlara uygun“çözüm önerileri”son kısımda belirtilmiştir. Çözüm önerileri daha çok otel işletmelerin birlikte hareket etmesi, denetimlerin artırılması, Turizm Bakanlığının daha aktif olması, otel işletmeleri ile aracı kuruluşların uluslararası anlaşmalarla çalışması ve İstanbul için bir imaj yaratılması gibi konu larda yoğunlaşmıştır. Danışman Tez Savunma Tarihi Doç.Dr.Bedriye TUNÇSİPER... /... /.... IV
Özet (Çeviri)
THE PROBLEMS AND THE SOLUTION ADVISES OF THE FOUR STAR AND FIVE STAR HOTEL COMPANIES IN ISTANBUL (Master of Science) Marketing activities are more important for hotel companies. Because, the majority of the hotel companies-finding a market in the foreign countries should give heed to advertisement and marketing for protecting the market much more than in comparison to other companies. To be heightened the occupancy ratios of the hotel the marketing activities are noticeable for being able more effective, strongly productive under the violent competion circumstances, while being sold by their merited prices in the domestic and foreign markets. This thesis was constructured in the III. section. The first two section include theories and basic knowledges related *to hotel companies. In the last section, practice and results were dealt. Subjects that were dealt in this sections are following with their main lines. I. Section, The basic theories related to marketing, tourism marketing were explained. Description, classification, of a hotel company of the accomadation establishments that will be searched in this working were tried to describe. Besides the market notions in the hospitality sector were made explanations. II. Section, It dealt how to be marketing management, market searches market gradation and the subjects related to composite formating of a hotel marketing in hotel companies. If in this last section, mentioning touristic and historical worth of Istanbul, its importance according the tourism was emphasized. Besides problems marketing of four star and five ster hotels in Istanbul, a carried questionnare hotel companies into effect and results of interviews with authorized managers were tried to be definied for determined deficients and problems. Required doings were mentioned in the solution and recommends section.The aim of the thesis, is to find out how to use marketing function, targed markets of companies kinds of service, service qualification, prices, distribution canals, problems relation to advertising and to determine required doings to the four and five star hotels in Istanbul. The hotel companies in the investigation comprehension are four and five star hotels in Istanbul. Reason of taking only four and five star hotel to the investigation, is to be more intensive activities of the of the marketing related to departments and to be more considerable of marketing for these hotels. The investigation has been made in the four and five hotels of Turkey's biggest hotels which are located in Istanbul and operated during the all year. The companies under the investigation comprehension that are showed on“The Hotel Guide 96”are 23 hotels with five star and 48 hotels with tour star. From these hotels, the interview has been made to 18 hotels with five star and 39 hotels with four star. Thcconsidcration of the investigation has been made by the responses obtained over these 57 companies. The method of the investigation, is practice of the questionnaire related to general managers and department managers on the marketing duty of the four and five star hotels under the investigation comprehension. The practice of the questionnaire was supported by marking reciprocal interviews. During these interviews, the dimension of living problems was tried to determine. We see that the result of the investigation regarded the subjects of the most noticeable problems of their living such as to low prices, a insufficiency of the international advertisement. Hotel companies complicate the marketing notion to the sales notion. They do not give heed to marketing sufficiently. Besides they hope the advertisement and marketing activities from the government. The solution proposal to the determined problems in the result of the investigation was showed up on the last section. The solution proposal are usually a common action between hotel companies, increasing controls, a more active Tourism Ministry, to be convenient the works and relations between hotel companies, agencies and other- companies related to the international agreements. Besides, creating a image for Istanbul was attended. VI