Engelli turizminde Türkiye'deki yasal düzenlemeler İstanbul ilindeki 4 ve 5 yıldızlı zincir otellerde bir araştırma
Legal regulations for accessible tourism in Turkey: A case study in 4 and 5-star chain hotels in İstanbul
  1. Tez No: 835122
  2. Yazar: ŞENOL ERSÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU ULUCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, küresel nüfusun yaklaşık %16'sı tahmini 1 milyarın üstünde insan şu anda önemli ölçüde engellilik yaşamaktadır. Turizm tesislerine, ürünlerine ve hizmetlerine herkes için erişilebilirlik, sorumlu ve sürdürülebilir bir turizm politikasının merkezi bir parçası olmaktadır. Erişilebilirlik sadece insan hakları ile ilgili değildir. Destinasyonlar ve şirketler için tüm ziyaretçileri kucaklamak ve gelirlerini artırmak için bir iş fırsatıdır. Erişilebilir turizm, fiziksel veya zihinsel sınırlamaları, engelleri veya yaşları ne olursa olsun, turistik yerlerin, ürünlerin ve hizmetlerin tüm insanlar tarafından erişilebilir olmasını sağlamak için devam eden uygulamalar bütünüdür. Kamu ve özel sektöre ait ve işletilen turistik yerleri kapsamaktadır. Erişilebilir turizmin amacı, çocuklarla seyahat edenler, engelliler ve yaşlılar dâhil herkesin kapsayıcılığını yaratmaktır. Bu çalışmada İstanbul ilinde faaliyet gösteren yerli ve yabancı zincir otellerden 4 ve 5 yıldızlı otel örneklerinin engelli turizm açısından incelenmesi gerçekleştirilmiştir. Araştırmada 4 ve 5 yıldıza sahip ikişer otel örneği olmak üzere toplamda 4 otel incelemesi gerçekleştirilmiştir. Otellerin, rezervasyon süreci, odalar ve özellikleri, yiyecek ve içecek alanları, dış ve iç mekânlar ile ortak alanları ile asansörler ve otoparklar, erişilebilirlik açısından incelenmiştir. Elde edilen bulgular, örnek otellerin genelinde fiziksel engellilere yönelik düzenlemelerin gerçekleştirildiği yönündedir. Görme ve işitsel engellilere yönelik olarak düzenlemelerin eksik kaldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT According to the World Health Organization, approximately 16% of the global population, an estimated over 1 billion people, currently experience significant disability. Accessibility of tourism facilities, products and services for all is a central part of a responsible and sustainable tourism policy. Accessibility is not just about human rights. It is a business opportunity for destinations and companies to embrace all visitors and increase revenues. Accessible tourism is the ongoing practice of ensuring that attractions, products and services are accessible to all people, regardless of their physical or mental limitations, disabilities or age. It covers public and privately owned and operated tourist destinations. The aim of accessible tourism is to create inclusiveness for all, including those traveling with children, the disabled and the elderly. In this study, 4 and 5 star hotel examples from domestic and foreign chain hotels operating in Istanbul were examined in terms of disabled tourism. In the research, a total of 4 hotel reviews were carried out, including two hotels with 4 and 5 stars. The reservation process, rooms and features, food and beverage areas, exterior and interior spaces, common areas, elevators and parking lots were examined in terms of accessibility. The findings show that arrangements are made for the physically handicapped throughout the sample hotels. It has been concluded that the regulations for the visually and hearing impaired are incomplete.