Turizm sektöründe otel işletmelerindeki halkla ilişkiler faaliyetlerinin karşılaştırmalı incelenmesi
The Comparative research of public relations activities at hotel enterprises in tourism sector
- Tez No: 117590
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TOLUNGÜÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Turizm, Public Relations, Tourism
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
ÖZET Halkla ilişkilerin her alanda büyük önemi ve etkisi olmakla birlikte; özellikle turizm alanında insan ilişkilerinin yoğun olması, ayrıca tanıtılacak, pazarlanacak ve sonuçta ekonomik bir menfaat sağlayacak olan turizm ürününün alışkanlıkları, gelenekleri, kültür düzeyleri, mensup oldukları din, ırk birbirinden çok farklı olan kişilere hitap etmesi, halkla ilişkileri turizm alanında daha da önemli bir faaliyet haline getirmiştir. Turizm sektörünün en önemli birimlerinden olan otel işletmeleri halkla ilişkiler faaliyetlerine gereken önemi vererek, bu fonksiyonun kendilerine sağlayacağı pozitif katkılarla başarılı işletmecilik örnekleri ortaya koyabilirler. Yüzyüze iletişimin önemli olduğu, birebir müşteri tatmininin hedeflendiği otel işletmelerinde uygulanan halkla ilişkiler faaliyetleri ile; otel adına olumlu imaj oluşturularak otel saygınlığının korunması, çevreyle karşılıklı iyi niyet, güven ve anlayışa dayalı düzenli ilişkiler kurularak otele müşteri çekilebilmesi ayrıca, personel arasındaki iletişimin düzenlenerek otel işletmesi içinde meydana gelebilecek sorunların çözülmesi amaçlanmaktadır. Temelde aynı mal ve hizmetleri sunsalar da, her otel işletmesinin halkın gözünde yarattığı izlenim birbirinden farklıdır ve buna bağlı olarak her otel işletmesinin uyguladığı halkla ilişkiler faaliyetleri birbirinden farklı olacaktır. Turizm bakımından güçlü çekim elemanlarına ve turistik donatıma sahip bulunan, turizm 178varlıkları nedeniyle önemli boyutta turizm hareketlerine hedef olan turistik yörelerdeki otel işletmeleriyle, büyük ölçüde iş amaçlı turizme hizmet veren ve turistik donatıma sahip bulunmayan yörelerdeki otel işletmelerinin uyguladıkları halkla ilişkiler faaliyetleri kuşkusuz ki aynı değildir. Otel işletmelerinde uygulanan halkla ilişkiler faaliyetleri; otel işletmelerinin bulundukları şehirlerin turistik olma özelliklerinin yanı sıra, otel işletmelerinin niteliklerine ve tiplerine bağlı olarak da farklılık göstermektedir. Bu araştırmada, halkla ilişkiler faaliyetlerinin çeşitli kriterlere bağlı olarak gösterdiği farklılıkları ortaya koyabilmek amacıyla; önemli ölçüde turistik donatıma sahip olan Antalya'dan, turistik donatıma sahip olmamakla birlikte iş, toplantı ve siyasi amaçlı turizm hareketlerinin gerçekleştirildiği Ankara'dan ayrıca, iş ve siyasi amaçlı olduğu kadar gezi amaçlı turizm hareketlerinin de gerçekleştirildiği İstanbul'dan 18 adet 5 ve 4 yıldızlı otel işletmesi seçilmiş, otel işletmelerinin halkla ilişkiler sorumlularıyla görüşülerek anket çalışması uygulanmıştır. Araştırmamızda ortaya çıkan sonuçlardan hareketle; halkla ilişkiler faaliyetlerine 5 yıldızlı otellerde 4 yıldızlılara oranla daha fazla önem verildiğim, ayrıca halkla ilişkiler faaliyetlerinin yabancı otel işletmelerinde, Türk otel işletmelerine oranla daha kapsamlı biçimde uygulandığını söyleyebiliriz. Bunların yanı sıra turistik otel işletmelerinde, turistik olmayan otel işletmelerinden daha fazla halkla ilişkiler bilincine varıldığını görmekteyiz. Turistik otel işletmelerinde olumlu otel imajı oluşturmanın yanı sıra, olumlu ülke imajı oluşturmak adına da faaliyetler gerçekleştirilmekte, ülkeye gelen turist sayısını arttırmak için çaba sarfedilmektedir. Kuşkusuz ki bu görev, yalnızca turistik otel işletmelerine değil bütün otel işletmelerine düşmektedir. 179Turizm sektöründen beklenen faydaların elde edilebilmesi için; otel işletmelerinde ve turizm sektörü içindeki tüm kurumlarda halkla ilişkiler çalışmalarının önemi anlatılmalı, otel işletmelerinin yalnızca çok para kazanmak için kurulmamasına, hizmet etmeyi turizme bir katkı olarak gören iyi eğitim almış uzman personelle çalışılmasına ve tüm bu çalışmaların organizasyonunu kurabilecek bir halkla ilişkiler departmanının otel işletmesinde mutlaka bulunmasına dikkat edilmelidir. Daha önce bu konuda yapılmış olan çeşitli araştırmaları da göz önünde bulundurarak Türkiye'deki otel işletmelerinde halkla ilişkiler bilincine her geçen gün daha çok varıldığını ve her geçen gün halkla ilişkiler faaliyetlerinin daha bilinçli ve kapsamlı şekilde uygulandığım söylemek doğru olacaktır. Halkla ilişkiler faaliyetlerine önem verildikçe otel işletmelerinin hem verimlilikleri hem de ülkeye giren döviz miktarı artacaktır. Aynı zamanda hem otelin rekabet ortamında durumu güçlenecek, hem de Türkiye'nin büyük ölçüde tanıtılması sağlanacaktır. 180
Özet (Çeviri)
SUMMARY It is clear that public relations has great impact and importance almost in every field. But public relations plays more important role in tourism sector because, in tourism sector the human relations are so thick, and the tourism product to be introduced and marketed addresses to the individuals who have different specifications, habits, cultural levels, religion and race. The hotel enterprisers, one of the most important units of the tourism sector, can reveal successful samples of good management with the positive contributions of the function by giving the required importance to public relations activities. In hotel enterprises where face to face relations play significant role and the satisfaction of the customers is targeted, the main aim with public relations activities will be; to protect the dignity of the hotel by creating a positive image, to attract the customers by establishing relations based on mutual understanding, goodwill and trust with the environment, and to eliminate the possible problems by regulating the relations between the staff of the hotel. Though they provide the same service in the sector, each hotel has a different image for the customers and this results with the difference in the public relations systems of the hotel enterprises. The public relations activities of the hotels that are located in the cities which have effective touristic equipments, shall not be the same with the hotels that are located in the cities which don't have touristic infrastructure 181and which serve to business tourism. The public relations activities differ between the hotels in accordance with not only the touristic features of the cities the hotels located, but also the qualifications and types of the hotels. In this study; we chose 1 8 hotels with 4 stars and 5 stars from Antalya that has a touristic infrastructure, from Ankara where the business and political meetings are realized though the lack of touristic features and from Istanbul that has a touristic infrastructure and where the business and political meetings are realized. We met with the responsible people for public relations in the hotels and applied them questionnaire in order to demonstrate the differences in public relations activities of the hotels due to the various criteria. As a result of the survey we completed, it is possible to say that 5 star hotels attach more importance to public relations than 4 star hotels and the public relations activities are applied in foreign hotel enterprises more comprehensively than Turkish hotel enterprises. Besides this, it is possible to say that touristic hotels give more importance to public relations than non-touristic hotels. The touristic hotels are making an effort not only to create a positive hotel image but also to create a positive country image and to multiply the number of tourists visiting our country. It is unsuspecting that, not only touristic hotels, all hotels in our country must realize this duty. In order to get the proposed benefits from the tourism sector, the importance of public relations shall be told in hotel enterprises and in all other institutions in tourism sector. The hotel enterprises must'nt be set up for earning just more money and well educated staff must work in tourism sector. Besides this, there must be a 182public relation department in all hotel enterprises to organize all of the activities. Considering the former studies in this subject, it will be true to say that the hotel enterprises in Turkey attach more and more importance to the public relations activities day by day in a conscious way. If the required importance is attached to the public relations activities, the efficiency of the hotels and the rate of the foreign exchanges shall develop. This situation will lead to the strengthening of the hotels in competition environment and help the introduction of Turkey in the international arena. 183