Amasya Belediyesi tarihi (1923-1973)
History of Amasya Municipality (1923-1973)
- Tez No: 641670
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHARREM TURP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Osmanlı Devleti'nde ilk belediye 1854 yılında İstanbul Şehremaneti ile kuruldu. Ancak belediyelerin İstanbul dışında da kurulması ve yaygınlaştırılması hemen mümkün olmadı. İlerleyen süreçte de belediyelere ilişkin çeşitli düzenlemeler yapıldı ancak hem yaşanan savaşlar hem de kaynak ve personel eksikliği belediyeciliğin önündeki en büyük engeller oldular. Cumhuriyetin ilanının ardından Türkiye'de pek çok alanda hızlı bir yenileşme ve gelişme süreci başladı. Bu süreç içerisinde yapılan yeniliklerden biri de belediyecilik alanında gerçekleşti. 1930 yılında Belediye Kanunu'nun kabul edilmesi, Türkiye'de belediyecilik açısından bir dönüm noktası oldu. Kanun 1923-1973 arası dönemde yapılan değişikliklerle pek çok kez revize edildi. 1930 yılında Türkiye Cumhuriyeti'nde ilk yerel seçimler yapıldı. 1930 yerel seçimlerine her ne kadar CHF ve SCF ile birlikte iki parti girmiş olsa da 1930 yılından 1946'ya kadar geçen süreç içerisinde CHP tüm seçimlere tek başına katıldı. 1946'dan sonra çok partili hayata geçişle birlikte yerel seçimler yeniden rekabete sahne oldu. Bu durum Amasya'da yapılan yerel seçimlere de yansıdı. Amasya Belediyesi cumhuriyet döneminin ilk yıllarından itibaren kentin en önemli ihtiyaçları olan elektrik ve su meselesinin çözümü için uğraştı. Tüm halka ulaşan bir elektrik şebekesi kurulması ve temiz su ihtiyacının karşılanması için faaliyet yürüten belediye, yol ve kaldırım çalışmalarını da aksatmadan yerine getirmeye çalıştı. Bunun yanında halkın sosyal ve kültürel hayatına ilişkin çalışmalar yaparak stadyum inşası, panayır alanı ve kutlamalar düzenledi. Belediye bir yandan doğal afetlerin yarattığı tahribata karşı halka destek olurken bir yanda da önleyici tedbirler almaya çalıştı. Çalışmamızda Amasya Belediyesi'nin 1923-1973 yılları arasındaki faaliyetleri Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı Cumhuriyet Arşivi, TBMM Arşivi, ulusal basın, Amasya yerel basını ve çeşitli telif ve tetkik eserlerden elde edilen belge ve bilgiler ışığında ortaya konulmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
The first municipality of the Ottoman Empire was founded in 1854 with the Istanbul Sehremaneti. However, it was not possible to establish and expand the municipalities outside of Istanbul as well. In the following period, various arrangements were made regarding the municipalities, but both the wars and lack of resources and personnel were the biggest obstacles to municipality. After the proclamation of the Republic, began a rapid process of development and modernization in many areas in Turkey. One of innovations made in this process took place in the field of municipality. In 1930, the adoption of the law on municipalities, was a turning point for the municipality in Turkey. The law was revised many times with changes made between 1923-1973. In 1930, the first local elections were held in Republic of Turkey. While in 1930, The CHP had entered the local elections with two parties, along with CHP and SCF have entered two parties together with even though all elections the CHP in the period up to 1946 from 1930. With the transition to multi-party life after 1946, local elections witnessed competition again, which was reflected in the local elections held in Amasya. Since the first years of the Republican period, the municipality of Amasya has worked for the solution of the most important needs of the city, issue of electricity and water. The municipality, which operates to establish an electricity network reaching the public and to meet the need for clean water, tried to carry out road and pavement works without interruption. In addition, by conducting studies on the social and cultural life of the public, it organized stadium construction, fairground and celebrations. On the one hand, the municipality supported the people against the destruction caused by natural disasters and tried to take preventive measures. In our study; Amasya Municipality's activities between 1923-1973 in the Republic of Turkey Presidential States Archives, the national press, Amasya local media and obtained from various copyright and audit work documents and information were to be put forward in the light.