Alt dudak skuamoz hücreli karsinomlarda tümör tomurcuklanmasinin prognostik önemi
Prognostic significance of tumor budding in lower lip squamous cell carcinomas
- Tez No: 641674
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PEMBE OLTULU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Dudak kanserleri, oral kavite kanserlerinin yaklaşık %25-30 unu oluşturur. Larinks kanserlerinden sonra baş-boyun bölgesinde en sık görülen ikinci kanserdir. Dudak kanserlerinin yaklaşık %90'lık kısmını skuamöz hücreli karsinom oluşturmakta ve bunların da yaklaşık %90'ı alt dudak yerleşimli olarak izlenmektedir. Tümör tomurcuklanması (TT), tümörün invaziv sınırında beşten az hücreden oluşan küçük hücre kümelerinin gözlenmesi ile tanımlanan histopatolojik bir bulgudur. Kolorektal kanserlerde tümör tomurcuklanması kapsamlı olarak çalışılmış ve lenf nodu metastazı, kötü prognoz veya nüks ile ilişkili histopatolojik bir bulgu olduğu bildirilmiştir. Biz de baş boyun bölgesi tümörlerinde de çalışılmaya başlanan bu histopatolojik bulguyu alt dudak skuamoz hücreli karsinomlarında çalışarak prognostik faktörlerle ilişkisini belirlemeyi amaçladık. Çalışmamıza Meram Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı' nda 2013-2018 yılları arasında skuamoz hücreli karsinom tanısı alan alt dudak wedge rezeksiyon yapılmış 30 vaka dahil edildi. Hastane bilgi sisteminden klinik ve patoloji raporlarına ulaşılan hastaların, H&E ve PanCK boyalı lamları incelendi. 5'ten az tümör tomurcuğu bulunan vakalar düşük riskli grup, 5 ve 5' ten fazla tümör tomurcuğu bulunanlar yüksek riskli grup olarak belirlendi. Bu sonuçların prognostik faktörlerden yaş, cinsiyet, histolojik derece, lenfovasküler invazyon, perinöral invazyon, tümör çapı, tümör derinliği, lenf nodu metastazı varlığı ve lokal rekürrens/nüks varlığı ile ilişkileri istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Verilerin analiz edilmesinde IBM SPSS 22.0 programından yararlanıldı.
Özet (Çeviri)
Lip cancers comprise approximately 25-30% of oral cavity cancers. Following laryngeal cancers, they are the second most common cancers seen in head-neck region. Approximately 90% of lip cancers are comprised of squamous cell carcinomas, and 90% of these are seen as located in the lower lip. Tumor budding (TB) is a histological finding defined as detection of small cell cluster in the invasive margin of the tumor which is comprised of less than five cells. Tumor budding has been extensively studied in colorectal cancers and reported to be a histological finding associated with lymph node metastasis, poor prognosis or recurrence. By studying this histopathological finding, which has been started to be studied in head-neck tumors, in squamous cell carcinomas of the lower lip, we aimed to determine its association with prognostic factors. In our study, 30 cases which were diagnosed with squamous cell carcinoma and underwent wedge resection of the lower lip in Meram Faculty of Medicine Department of Pathology between 2013 and 2018 were included. Of the patients whose clinical and pathology reports were accessed via hospital's data processing system; H&E- and PanCK-stained microscopic slides were examined. Cases having less than 5 tumor budding were determined to be the low-risk group and those with 5 and more tumor budding were determined to be the high-risk group. Associations of these results with the prognostic factors including age, gender, histological grade, lymphovascular invasion, perineural invasion, tumor size, tumor depth, presence of lymph node metastasis and presence of local recurrence were compared statistically. For analysis of the data, IBM SPSS 22.0 package program was used.