Sağlık sektöründe sanal kaytarmanın örgütsel yabancılaşma ile arasındaki ilişkinin incelenmesi: Tekirdağ ili örneği
Investigation of the relationship between cyberloafing and organizational alienation in health sector: The case of Tekirdağ
  1. Tez No: 641675
  2. Yazar: BURÇİN ÇAKIRLAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIL USTA KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Care Management
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Teknoloji çağının getirilerinden biri olan internet kullanımında artış yaşanması ile birlikte örgütlerde sanal kaytarma davranışları da artış göstermiştir. Bu çalışmanın ana amacı sağlık sektöründe sanal kaytarma davranışları sıklığının örgütsel yabancılaşmaya etkisini incelemektedir. Araştırmada“sanal kaytarma ölçeği”ve“örgütsel yabancılaşma ölçeği”kullanılmıştır. Bu kapsamda hazırlanan anket çalışması, bir tıp fakültesi hastanesinde çalışan, sağlık hizmetlerinin doğrudan sunumunda yer almayan 386 gönüllü katılımcıya uygulanmıştır. Elde edilen veriler, SPSS 22 paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, katılımcıların sanal kaytarma alt boyutlarından“ciddi sanal kaytarma”boyutu, örgütsel yabancılaşma düzeylerini pozitif yönde etkilerken, ciddi ve önemsiz sanal kaytarma boyutlarının, örgütsel yabancılaşma alt boyutlarından“güçsüzleşme”yi anlamlı bir şekilde etkilemediği belirlenmiştir. Ciddi sanal kaytarma boyutunun,“anlamsızlaşma”ve“kendine yabancılaşma”boyutlarını pozitif yönde etkilediği fakat önemsiz sanal kaytarma davranışlarının“kendine yabancılaşma”düzeyi üzerinde istatistiki bakımdan anlamlı bir etkisinin olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Along with the increase in internet usage, which is one of the benefits of the technology age, cyberslacking behavior in organizations also increased. The main purpose of this study is to examine the effect of the frequency of cyberslacking behaviors on organizational alienation in the health sector. In the research,“cyberslacking scale”and“organizational alienation scale”were used. The questionnaire study prepared in this context was applied to 386 volunteer participants working in a medical school hospital and not taking part in the direct presentation of health services. The data obtained were analyzed with SPSS 22 package program. As a result of the study, it was determined that while the“serious cyberslacking”dimension, which is the sub-dimension of the participants, positively affects the organizational alienation levels, while the serious and insignificant cyberslacking dimensions do not significantly affect the“weakness”from the organizational alienation sub-dimensions. It was determined that the serious cyberslacking dimension positively affected the dimensions of“meaninglessness”and“self-alienation”, but the insignificant cyberslacking behavior did not have a statistically significant effect on the level of“self-alienation”.