Rusya Federasyonu-Almanya ekonomik ilişkilerinde enerji faktörü: 1991-2018
Energy factor in economic relations between Russian Federation and Germany: 1991-2018
  1. Tez No: 641681
  2. Yazar: ASYA DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Dünya enerji piyasasının en etkili aktörlerinden biri olan Rusya Federasyonu ile Avrupa Birliği'nin en büyük ekonomisine sahip, uluslararası sistemin geçmiş yüzyıllardan beri ana oyuncularından biri olan Almanya arasındaki ilişkide mihenk taşını“enerji sektörü”oluşturmaktadır. Küreselleşen dünya sisteminde, enerji talebine olan artış her geçen gün Rusya'nın elini güçlendirmektedir. Alman ekonomisinin büyüme hızının sanayi üretimine bağlı olduğu düşünülürse Moskova ile olan partnerliği kaçınılmaz bir bağımlılık doğurmuştur. Enerji diplomasisinin yaratmış olduğu karşılıklı bağımlılık beraberinde yeni projeler, işbirliği ve sorunlar getirmiştir. Bu noktada, birçok aktörün söz sahibi olduğu uluslararası arenada, Almanya'ya çıkarları ekseninde Avrupa Birliği içerisinde yeni bir rol atfedilmiştir. Bu minvalde, küresel gelişmeler ışığında Moskova- Berlin ilişkileri enerji ve enerji güvenliği ekseninde şekillenmeye devam etmektedir. 2018 yılında Almanya'nın Rusya ile olan ticaret hacmi %9 artarak 62 milyar Euro'ya ulaşmıştır. Buna karşılık, Rusya'nın aylık ortalama dış ticaret hacminin yaklaşık %70'i Almanya ile gerçekleşmektedir. İki ülke arasındaki ekonomik dinamiklerin bu denli yoğun olması Moskova ve Berlin'i yakınlaştırmaktadır. Bu minvalde çalışmada, iki ülke arasında Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından yaşanan siyasi ve ekonomik gelişmelerin enerji sektörüne nasıl yansıdığı ve Almanya'nın Avrupa Birliği çatısı dışında benimsediği politikalar ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
In the relationship between the Russian Federation, one of the most influential actors in the world energy market, and Germany, which has the largest economy in the European Union and one of the main players of the international system since the past centuries, the milestone is the“energy sector”. The increase in energy demand strengthens Russia day by day in the globalized world system. Considering that the growth rate of the German economy depends on industrial production, its partnership with Moscow has created an inevitable dependency. The interdependence created by energy diplomacy has brought new projects, cooperation and problems. At this point, in the international arena where there are many actors, Germany has been assigned a new role in the European Union in the axis of its interests. In this regard, with the global developments, the Moscow-Berlin relations continue to take shape in the axis of energy and security. In 2018, Germany's trade volume with Russia increased by 9%, reaching 62 billion Euros. On the other hand, Russia's foreign trade volume of almost %70 is realized with Germany. The fact that the economic dynamics between the two countries are so intense brings Moscow and Berlin closer. This thesis handles the policies of political and economic developments after the dissolution of the Soviet Union between the two countries and the policies adopted by Germany outside the European Union.