Madencilik sektöründe kadın emeği
Women labor in mining industry
  1. Tez No: 641680
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL MEMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Madenci ve kadın kelimeleri pek yan yana gelmez. Araştırmamla birlikte aslında uzun zamandır var olan fakat görünmez olan bu ilişkiyi ortaya çıkarmaya çalışarak, sektörde çalışan kadınların deneyimlerini öğrenmeye ve görünür kılmaya çalıştım. Araştırma, madenci kadınların Türkiye'deki tarihsel geçmişlerini emek tarihi üzerinden ortaya çıkarmanın yanında, sektörde çalışan kadınların, erkek baskın bir sektörde kadın olarak neler deneyimlediklerini ortaya çıkarmak için yapılmıştır. Patriarkal-kapitalist sermaye yapısının, kadın emeğine olan yaklaşımı, sektördeki kadınların deneyimleri incelenerek, madencilik sektörünün ve ülkedeki düzenlemelerin eril yapıları analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mining industry is generally perceived as an area in which women are not involded. On the contrary, I would like to make women visible in mining industry by learning and illuminating women experiences who have worked in the industry as worker and engineer. The research has also aimed to find the histroical roots of miner women in Turkey as well as to discover what they have been experiencing. The patriarchal-capitalist capital structure's approach to women's labor is examined in terms of women's experiences through highlighting the masculine structures of the mining sector and the legal regulations in the country.