Moda tasarımlarının tasarım hukukuna göre koruma şartları
Conditions for the protection of fashion designs under design law
- Tez No: 979349
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH POLATER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, moda tasarımlarının fikrî ve sınai mülkiyet hukuku kapsamında özellikle de tasarım hukuku ekseninde ulusal ve uluslararası düzeyde nasıl korunduğunu ortaya koymayı amaçlamaktadır. Moda endüstrisinin dinamik yapısı, hızla değişen trendler ve taklit riskinin yüksek olması nedeniyle tasarım koruması, günümüz hukuk sistemlerinde özel öneme sahiptir. Tezin ilk bölümünde moda kavramı tarihsel süreç içerisinde değerlendirilmiş; modanın kültürel, toplumsal ve ekonomik bağlamdaki evrimi ortaya konulmuştur. İkinci bölümde, moda tasarımlarının Türk hukuku kapsamında ne şekilde korunduğu 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu'ndaki tasarım hukukuna ilişkin düzenlemeler ve ilgili mevzuat ışığında detaylı biçimde ele alınmış; tescilli ve tescilsiz tasarım haklarının korunması incelenmiştir. Ayrıca telif hakkı koruması ve haksız rekabet hükümleri ile tasarım hakkının kesişim alanlarına da yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, Avrupa Birliği mevzuatı incelenmiş olup Fransa, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri hukuk sistemlerinde moda tasarımlarının korunmasına yer verilmiştir. Her ülkenin tasarım hukukuna ilişkin özel düzenlemeleri, içtihatları ve sistematik yaklaşımları karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Özellikle Fransa'da telif-tasarım ilişkisi, İngiltere'de tescilsiz tasarım sistemleri ve Amerika Birleşik Devletleri'nde tasarım patentleri çerçevesindeki uygulamalar vaka kararlarıyla desteklenerek değerlendirilmiştir. Son bölümde, bu dört ülkenin sistemleri karşılaştırılarak Türk hukukunun güçlü ve zayıf yönleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal how fashion designs are protected within the framework of intellectual and industrial property law, particularly under design law, at both national and international levels. Due to the dynamic structure of the fashion industry, rapidly changing trends, and the high risk of imitation, design protection holds a special significance in contemporary legal systems. In the first section of the thesis, the concept of fashion is evaluated within a historical process, and the evolution of fashion in cultural, social, and economic contexts is presented. The second section provides a detailed examination of how fashion designs are protected under Turkish law, with a focus on the design law provisions of Industrial Property Code No. 6769 and the relevant legislation. The protection of registered and unregistered design rights is analyzed, and intersections between design rights, copyright protection, and unfair competition provisions are also addressed. In the third section, the legislation of the European Union is examined, followed by a discussion of the protection of fashion designs in the legal systems of France, the United Kingdom, and the United States. The specific regulations, case law, and systematic approaches related to design law in each country are comparatively analyzed. In particular, the relationship between copyright and design in France, the unregistered design systems in the UK, and the implementation of design patents in the United States are evaluated with reference to case decisions. In the final section, these four legal systems are compared to identify the strengths and weaknesses of Turkish law.