Finansal sosyalizasyon süreçlerinin kadın girişimcilerin finansal okuryazarlığı üzerindeki rolü
The role of financial socialization process on financial literacy of women entrepreneurs
- Tez No: 641705
- Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU KIZILDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bireyler belli bir yetişkinlik seviyesine gelip finansal okuryazar olma vasfı kazanırken birçok etkene maruz kalmaktadır. Bu etkenlerden biri de finansal sosyalizasyondur. Finansal sosyalizasyon, bireylerin finansal konularda çevrelerinden ne derece etkilendiği ifade eden bir süreçtir. Finansal sosyalizasyon sürecinde bireyler, sosyalizasyon araçlarından etkilenmektedir. Finansal sosyalizasyon süreci bireylerin finansal bilgilerini, becerilerini, tutumlarını ve davranışlarını şekillendirdiği için önemlidir. Bu tez çalışması, finansal sosyalizasyon süreçlerinin kadın girişimcilerin finansal okuryazarlığı üzerindeki rolünü incelemeyi amaçlamıştır. Araştırmada, İzmir ilinde faaliyet gösteren bir iş kadınları derneğinin üyeleri ile yarı yapılandırılmış mülakatlar yapılmıştır. Mülakatlarda finansal okuryazarlığın gelir, bütçe, harcama, tasarruf, borçlanma, yatırım ve emeklilik boyutlarında finansal tutum ve davranışlara olan etkisine yönelik sorular sorulmuştur. Ayrıca finansal okuryazarlığın her bir boyutunda hangi finansal sosyalizasyon aracından etkilenildiği belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada, örneklemde yer alan kadın girişimcilerin finansal okuryazarlığının tüm boyutları üzerinde, finansal sosyalizasyon araçlarından“ailenin”etkili bir role sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Finansal sosyalizasyon sürecinde aileden etkilenen kadın girişimcilerin benzer tutum ve davranışlar sergilediği görülmüştür. Ayrıca araştırma sonuçlarına göre, kadın girişimcilerin finansal okuryazarlık boyutlarında bilinçli tutum ve davranışlar sergiledikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
While individuals reach to a certain level of adulthood and gain the ability to be financial literate, they are exposed to many factors. One of these factors is financial socialization. Financial socialization is a process that expresses how individuals are affected by their environment in financial matters. In the financial socialization process, individuals are affected by socialization tools. The financial socialization process is important as it shapes individuals' skills, attitudes and behaviors. This thesis study aimed to investigate the role of financial socialization processes on the financial literacy of women entrepreneurs. In the research, semi-structured interviews were conducted with members of a business women's association operating in Izmir province. In the interviews, questions were asked regarding the impact of financial literacy on financial attitudes and behaviors in terms of income, budget, expenditure, savings, borrowing, investment and retirement dimensions. In addition, it was tried to determine which financial socialization instrument was affected in each dimension of financial literacy. In the research, it was concluded that the“family”, one of the financial socialization tools, has an effective role on all aspects of the financial literacy of women entrepreneurs in the sample. It was observed that women entrepreneurs are effected by the family exhibited similar attitudes and behaviors during the financial socialization process. In addition, according to the research results, it has been determined that women entrepreneurs exhibit conscious attitudes and behaviors in financial literacy dimensions.