Ağ fonksiyonları sanallaştırmasında servis fonksiyon zinciri kompozisyonu optimizasyonu üzerine bir çalışma
A study on optimization of service function chain composition in network function virtualization
- Tez No: 641727
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Ağ fonksiyonları sanallaştırması endüstri tarafından yürütülen şu anda gelişmekte olan yeni bir girişimdir. Ağ fonksiyonları sanallaştırması, BT sanallaştırma teknolojilerini kullanarak ağ servislerini sağlamak için ağ fonksiyonlarını sanallaştırma ile donanımdan soyutlamayı hedeflemektedir. Bu sayede ağ fonksiyonları genel amaçlı yüksek hacimli bilgisayarlarda çalıştırılabilir, maliyet giderleri ve işletme masrafları önemli ölçüde azaltılabilir. Ek olarak sanallaştırma teknolojileri sayesinde ağ fonksiyonları sanallaştırması, ağ servisleri için esneklik ve ölçeklenebilirlik sağlar. Bu çalışmada ağ fonksiyonları sanallaştırmasında açık problemlerinden biri olan kaynak tahsisi problemindeki servis zinciri kompozisyonu çözümü için açgözlü bir yöntem geliştirilmiştir. Geliştirilen yöntem tek bir parametre üzerinden değil, farklı kaynak kullanımı parametrelerini kullanarak optimizasyon yapabilecek kapasitede tasarlanmıştır. Çalışma kapsamında, sanal ağ fonksiyonlarının işlem kapasitesi ve bant genişliği parametreleri kullanılarak ayrı ayrı deneyler yapılmış ve sonuçlar paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Network function virtualization is a new, emerging initiative by the industry. In order to provide network service, network function virtualization aims to decouple network functions from its underlying hardware with the help of IT virtualization technologies. In this way, network functions can be deployed on general-purpose high-volume commercial of the shelf servers and telecom operators can reduce their capital expenditures and operating expenditures significantly. In addition, with the help of virtualization technologies, network function virtualizations provide ability of flexibility and scalability to network services. In this study, we propose a greedy method for the solution of service chain composition in resource allocation problem, which is one of the main challenges of network function virtualization. Our proposed method is designed to optimize by using different resource parameters, not only from a single parameter. Within the scope of the study, individual experiments were conducted using the processing capacity and bandwidth parameters of virtual network function and the experiment results were shared.