Adaçayı ve biberiye esansiyel yağlarının hindi ve tavuk etlerinin raf ömrü üzerine etkisi
The effect of sage and rosemary essential oils on Turkey and chicken meat shelf life
- Tez No: 641726
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada adaçayı ve biberiye esansiyel yağlarının tavuk ve hindi etlerinin raf ömrü üzerine etkileri belirlenmiştir. Tavuk ve hindi etlerinden hazırlanan örnekler üç ayrı gruba ayrılmış, ilk grup esansiyel yağ içermeyen (Kontrol) grup olup, diğer gruplardaki tavuk ve hindi etlerine ise sırasıyla adaçayı ve biberiye esansiyel yağları %0.5 düzeyinde ilave edilmiştir. Hazırlanan et örnekleri 4 oC'de 9 gün süreyle muhafaza edilmiştir. Depolama sürecinde örneklerde meydana gelen değişimleri tespit etmek için (1., 3., 5., 7. ve 9. günlerde) pH, renk (L*, a* ve b*), DPPH ve TBA (lipit oksidasyonu) analizleri yapılmıştır. Adaçayı ve biberiye esansiyel yağı içeren tavuk etlerinin pH değerleri, kontrol grubuna göre düşük çıkmıştır. Hindi etlerinin pH değerleri depolama süresinin ilerlemesiyle birlikte artış göstermiştir (p0.05) bulunmuştur. Hindi etlerinde ise en düşük L* değerleri 9.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of sage and rosemary essential oils on shelf life of chicken and turkey meat were determined. The samples prepared from chicken and turkey meats were divided into three groups, the first group was the non-essential oil (Control) group, the sage and rosemary essential oils were added to the chicken and turkey meats in the other groups at a level of 0.5%, respectively. The prepared meat samples were stored at 4 ° C for 9 days. pH, color (L*, a* and b*), DPPH and TBA (lipid oxidation) analyzes were performed to determine changes in the samples during storage (1th, 3th, 5th, 7th and 9th days). The pH values of chicken meat containing sage and rosemary essential oil were lower than the control group. The pH values of turkey meats increased with increasing storage period (p 0.05) insignificant.