Erişkin bıldırcın (Coturnix coturnix) kalın bağırsaklarında mast hücrelerinin dağılımları ve heterojeniteleri
Distribution and heterogeneity of mast cells in large intestines in adult quail (Coturnix coturnix)
- Tez No: 641755
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENAN ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışmasında bağışıklık sisteminde önemli rolü olan özellikle alerjik reaksiyonlardaki etkisi ile tanınan mast hücrelerinin erişkin bıldırcın kalın bağırsaklarında (kolon, sekum, rektum) dağılımları ve heterojenitelerini belirlemek amaçlanmıştır. Materyal olarak 10 adet erişkin bıldırcına ait kolon, sekum ve rektum bölgelerinden alınan örnekler kullanıldı. Fiksatif olarak; Bouin, %10 Formaldehit, Schaudin, Orth ve Alkolik Formalin kullanıldı. Boya olarak standart Thionin, Toluidine Blue (TB) ve Alcian Blue (AB)/Safranin (AB/SO) boyama yöntemleri uygulandı. Uygulanan tüm fiksatiflerde, thionin boyası uygulanan kesitlerde mast hücrelerinde reaksiyona rastlandı. Bouin ve Alkolik Formalin kullanılan TB boyası uygulanan kesitlerde mast hücrelerinin bazılarının metakromazi gösterdiği bazılarının metakromazi göstermediği belirlendi. %10 Formaldehit, Schaudin ve Orth fiksatifleri kullanılan ve TB boyası uygulanan kesitlerdeyse mast hücrelerinin tamamının mavi boyandığı saptandı. AB/SO boyası uygulamalarında kalın bağırsak bölümlerinin tamamında bağırsak duvarının tüm katmanlarında SO (+) mast hücrelerinin olduğu gözlendi. İncelenen tüm örneklerde lamina propriada AB (+) mast hücresine rastlanmadı. Kolon ve sekumda AB/SO (+) mast hücrelerinin yalnızca submukoza ve tunika muskulariste olduğu gözlendi. Rektum duvarında AB/SO (+) mast hücresine rastlanmadı. Sonuç olarak uygulanan tüm boyalarda mast hücrelerinin kapiller damarların yanı sıra daha büyük kan damarlarının çevresinde de yaygın olarak bulundukları belirlendi. Mast hücrelerinin, sekum mukozasında kolon ve rektum mukozalarına nazaran daha fazla bulundukları belirlendi. Mast hücrelerinin dağılım ve yoğunluğunun bağırsağın her bölümünde farklılık gösterdiği saptandı
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to determine the distribution and heterogeneity of mast cells, which are known for their effect in allergic reactions, and have an important role in the immune system, in the intestine (colon, cecum, rectum) of adult quail. As materials, samples from 10 adult quail colon, cecum and rectum regions were used. As a fixatives; Bouin, 10% Formaldehyde, Schaudin, Orth and Alcoholic Formalin were used. As stains, standard Thionin, Toluidine Blue (TB) and Alcian Blue (AB)/Safranin (AB/SO) staining procedures were applied. In all fixatives applied, reaction was observed in mast cells in sections applied with thionine dye. It was determined that some of the mast cells showed metachromasy and some do not in metachromasy the sections with TB dye using Bouin and Alcoholic Formalin. In the sections where 10% Formaldehyde, Schaudin and Orth fixatives were used and the TB dye was applied, it was determined that all mast cells were stained blue. In AB/SO dye applications, all of the large intestine sections had SO (+) mast cells in all layers of the intestinal wall. AB (+) mast cells were not detected in lamina propria in all samples examined. It was observed that AB / SO (+) mast cells were found only in the submucosa and tunica muscularis in the colon and cecum. AB/SO (+) mast cell was not detected in the rectum wall. As a result, it was determined that mast cells were commonly found around the larger blood vessels as well as capillaries in all dyes. Mast cells were found to be more common in the cecum mucosa than in the colon and rectum mucosae. It was determined that the distribution and density of mast cells differed in each part of the intestine.