Panik bozukluğunun bilişsel davranışçı terapisinin internet ortamına uyarlanması ve uygulanması
Developing and testing an internet based turkish cognitive behavioral therapy programme for panic disorder
  1. Tez No: 641761
  2. Yazar: ALİ KAYAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM PIRILDAR, ÖĞR. GÖR. ÖZLEM KUMAN TUNÇEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
GİRİŞ: Anksiyete bozukluklarından panik bozukluğu toplumda sık görülen psikiyatrik rahatsızlıklardandır. Panik bozukluğunun tedavisinde ilaç tedavilerinin yanında bilişsel davranışçı terapi de kanıtlanmış ilk sıra tedavi seçeneğidir. İnternetin sağlık sektöründe kullanımı giderek artmaktadır. Psikiyatride de toplumun daha geniş kesimlerine ulaşacak yöntemler geliştirilmesi gerekmektedir. AMAÇ: Bu çalışmanın amacı, panik bozukluğuna yönelik bilişsel davranışçı terapi ilkelerine dayanılarak Türkçe bir internet programı geliştirmek ve bu programın kısa dönem etkilerini uygun bir örneklemde test etmektir. VARSAYIMLAR: Panik bozukluğunun bilişsel davranışçı terapisine dayanılarak geliştirilecek programı kullanan katılımcılar çalışma sonunda istatistiksel anlamlı bir fayda göreceklerdir. Programı kullanım düzeyiyle programdan faydalanım arasında korelasyon olacaktır. YÖNTEM: Yeni tanı almış, panik bozukluğu tanılı 31 hasta müdahale grubuna, poliklinik takibindeki panik bozukluğu tanılı, tedavilerinde son 2 ayda değişiklik yapılmamış 20 hasta kontrol grubuna dahil edildi. Müdahale grubunun 4 hafta boyunca geliştirilen internet programını kullanmaları istenmiş, program öncesinde ve program sonunda Panik Bozukluğu Şiddet Ölçeği, Yetişkin Ayrılma Anksiyetesi Anketi, Sağlık Anksiyetesi Envanteri, Anksiyete Duyarlılığı İndeksi-3 ölçekleri uygulanmış, verileri kaydedilmiştir. Çalışmanın birincil çıktısı müdahale grubu verilerinin program sonunda değişimleridir. Çalışmanın ikincil çıktısı ise müdahale grubu ile kontrol grubu verileri karşılaştırılmalarıdır. BULGULAR: Müdahale grubundaki katılımcıların %83.8'i programı kullanmaya başlamış, %45.1'i programın tamamını bitirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Panic disorder is an anxiety disorder and one of the most common psychiatric disorders in general population. Cognitive behavioural therapy is a proven treatment option for panic disorder alongside pharmacotherapy. Internet usage has an increasing application in area of health services including psychiatric practice. Especially in order to disseminate psychiatric treatment oppurtunities, options towards a wider proportion of the society should be developped. AIM: The aim of this study is creating a Turkish internet programme based on the principles of cognitive behavioural therapy for treatment of panic disorder and testing the short term effectiveness of the created programme in an appropriate patient sample. HYPOTHESIS: Participants who use the internet programme will benefit the therapy statistically in terms of panic disorder symptoms in the end of the programme. There will be a positive correlation between the programme contunuity and therapeutic benefits of the programme. METHOD: 31 patients who were recently diagnosed with panic disorder were included in the intervention group, while 20 patients who were already diagnosed with panic disorder and were recently outpatient care, without a change in treatment during the last 2 months, were included in the control group. The intervention group was asked to use the internet programme for panic disorder based on cognitive behavioural therapy during 4 weeks, their data was collected both before the programme and after the programme. Primary outcome of the study was the change of the data of the intervention group in the end of the programme. Secondary outcome of the study was the comparison between the intervention group and control group. VI RESULTS: 83.3% of the intervention group started using the programme, 45.1% of them completed the programme.