Lower extremity injury risk assessment of young basketball players with musculoskeletal screening and functional tests according to their position on the court
Genç basketbol oyucularinda alt ekstremite yaralanma risklerinin sahada oynadiklari pozisyona göre kas iskelet taramasi ve fonksiyonel testlerle değerlendirilmesi
- Tez No: 641772
- Danışmanlar: PROF. DR. FERYAL SUBAŞI, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA AKLAR ÇÖREKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı; Genç basketbol oyuncularında sahada oynadıkları pozisyona göre kas iskelet taraması (BSS), Y balans test (YBT), çapraz zıplama testi (CHT), ağırlık aktarmalı hamle testi (WBLT) ve yere iniş hata skorlama sistemiyle (LESS) alt ekstremite yaralanma risklerinin değerlendirilmesidir. Çalışma Kasım 2019-Ocak 2020 tarihleri arasında Yeditepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü laboratuarında yapıldı ve gönüllü 88 (26K, 62E; 20.09±2.25 yıl) basketbol oyuncusu değerlendirildi. Değerlendirilen basketbolcular sahada oynadıkları pozisyona göre gard (n=33), forvet (n=28) ve pivot (n=27) olmak üzere üç gruba ayrıldı. Basketbol oyuncuların dengelerini değerlendirmek için Y balans testi, zıplama sonrası yere iniş hatalarını görmek için yere iniş hata skorlama sistemiyle, ayak bileği dorsifleksiyon eklem hareket açısını değerlendirmek için ağırlık aktarmalı hamle testi, atletlerin mobilitesini stabilitesini devamlılığını ve birincil ve ikincil hareket kalıplarını değerlendirmek için kas iskelet taraması ve atletlerin nöromuskuler eksikliklerini değerlendirmek için çapraz zıplama testi kullanılmıştır. İstatistiksel analiz sonuçlarına göre, gruplar cinsiyet açısından homojen olarak dağılmıştır, p>0.05.
Özet (Çeviri)
The aim of the study to investigate lower extremities' injury risks according to their position on the court by basketball-specific musculoskeletal screening (BSS), Y balance test (YBT), crossover hop test (CHT), weight-bearing lunge test (WBLT) and landing error scoring system (LESS) in the young basketball players. The study included for assessment of basketball players 88 volunteers' basketball players (26K, 62E; 20.09±2.25 yrs.) who applied to at the Laboratory of Physical Therapy and Rehabilitation Department of Health and Science Faculty of Yeditepe University, Istanbul, Turkey between November 2019-January 2020. Basketball players evaluated were divided into three groups as guards (n=33), forwards (n=28), and pivots (n=27) according to their positions. Y balance test was used in order to assess the players' balance, landing error scoring system was used to identify landing errors, WBLT was used to measure of dorsiflexion ROM of ankle, BSS was used to describe players' mobility, and stability continuum and primary and secondary movement patterns and crossover hop test was used to assess player's neuromuscular deficit of lower extremity. According to the results of statistical analysis, the groups were homogeneously distributed in terms of gender, p>0.05. There were no statistically significant differences in BSS, YBT, WBLT, and CHT, p>0.05. Also, there were statistical differences in LESS guards and pivots (p=0.044) and guards and forwards (p=0.000). When we compared the scores of guards-forwards and guards-pivots, guards have shown better scores than forwards and pivots, and also, there was a statistically significant difference in guards forwards and guards pivots.