Diyabetes mellitus tanılı hastaların pnömokok ve influenza aşı farkındalıkları, aşılanma oranları ve etki eden faktörler
The pneumococcal and the influenza vaccine awareness, vaccination rates and factors impacting vaccination in patients with diabetes mellitus
  1. Tez No: 641774
  2. Yazar: SAMIR SAFAROV
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. HÜSEYİN KURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kocaeli Derince Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Enfeksiyonlar diyabetli hastalarda başlıca mortalite ve morbidite nedenleri arasındadır. Diyabetes mellitus (DM) tanılı hastalarda enfeksiyon riskini azaltmak amaçlı pnömokok ve influenza aşılanması hem ulusal hem de uluslararası rehber ve yayınlarda önerilmektedir. Çalışmamızda DM tanılı hastaların pnömokok ve influenza aşılanması konusunda farkındalıklarının değerlendirilmesi, aşılanma oranların tespiti ve bu oranları etkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya DM tanısıyla Dahiliye polikliniğine başvuran hastalar alındı. Hastalar aşılanma ile ilgili anket formu doldurdu ve kısa bilgilendirme sonrası hastaların aşılanma ile ilgili eğilimleri değerlendirildi. Bulgular: DM tanısı alan 199 hasta (116 kadın ve 83 erkek) çalışmaya dâhil edildi. Çalışma öncesi influenza aşısı yaptıran hasta sayısı %21.2, pnömokok aşısı yaptıran hasta sayısı %5.1'dir. İnfluenza aşısı ile ilgili bilgi sahibi olanlar aynı zamanda pnömokok aşısı hakkında da bilgi sahibidir (p 0.05). Hastaların yaşı ile influenza aşı yaptırma arasında (r=0,163;p
Özet (Çeviri)
Aim: Infections are among the main causes of mortality and morbidity in patients with diabetes. Pneumococcal and influenza vaccination is recommended in both national and international guidelines and publications to reduce the risk of infection in patients with diabetes mellitus (DM). The purposed of this study is to evaluate the awareness of patients with DM about pneumococcal and influenza vaccination, to determine vaccination rates and to identify the factors affecting these rates. Materials and Methods: Patients who applied to Internal Medicine clinics with diagnosis of DM were included in the study. All of patients filled out questionnaires about vaccination and after a brief informing; their tendencies regarding vaccination were evaluated. Results: In total 199 patients (116 female and 83 male) diagnosed with DM were included in the study. The number of patients who received influenza vaccine before the study was 21.2%, who received pneumococcal vaccine was 5.1%. The patients who have information about influenza vaccine also have information about pneumococcal vaccine (p0.05). There was a correlation between the age of the patients and influenza vaccination (r=0.163;p