Genel pediatri poliklinik başvurusunda obezite saptanan olgularda retrospektif olarak risk faktörleri ve komplikasyonların belirlenmesi ve tedavi uyumunun değerlendirilmesi
Determination of risk factors and complications and evaluation of treatment compliance in retrospective cases in obesity determined in general pediatric clinic application
- Tez No: 641777
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI ASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi polikliniğinde obezite tanısı alan pediatrik hastalarda obezitenin nedenini, tedavi seçimini, klinik ve laboratuvar özelliklerini, yaşam tarzı değişikliklerinde uyumluluğunu değerlendirmek, tedavi ve takibini belirlemektir. Gereç ve Yöntemler: Herhangi bir nedenle polikliniğe başvuran ve fizik muayene sırasında aşırı kilolu tespit edilen 100 çocuk hasta çalışmaya dahil edildi. Kilolu olan 100 çocuğun tıbbi kayıtları incelendi ve yaş dahil olmak üzere epidemiyolojik/demografik/klinik verileri, cinsiyet, kilo, boy, vücut kitle indeksi, kan basıncı, fiziksel muayene bulguları, biyokimyasal parametreler, ultrasonografik görüntüleme ve göz görünümleri kaydedildi. Hastaların ilk başvuru ve sonraki başvurularının klinik ve antropometrik parametreleri değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya 2-18 yaş arasında toplam 100 çocuk dahil edildi. Klinik özellikler olarak, antropometrik ölçümler, vücut kitle indeksi; demografik özellikler olarak da yaş, cinsiyet, ebeveynlerin eğitim düzeyi, beslenme alışkanlıkları,“fast-food”tüketim sıklığı, fiziksel aktivite bilgileri ve ekran süresi gibi veriler kaydedildi. İstatistiksel analizler için SPSS 21.0 sürümü kullanıldı. Tüm veriler ortalama ve standart sapmalar (ortalama ± SD) veya medyan ve aralıklar olarak tanımlandı. Kategorik değişkenler yüzdelere göre belirlendi. Çalışma grubunda 59 kız (%59) ve 41 erkek (%41) mevcuttu. Başvuru sırasında %4 hastada morbid obezite saptandı. Aile içi spor alışkanlığı hastaları sadece %1'inde saptandı. Ailelerin %55'inde diyabet tespit edildi. Gün içindeki toplam ekran süresi 2 saati aşan hasta yüzdesi %98 bulundu. Olguların %97'sinin en az haftada 2 gün abur cubur ve fast food tükettiği ve sadece %55'inin düzenli kahvaltı yaptığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study was to evaluate the reason the obesity, choice of the treatment, clinical and laboratory features, compatibility in the lifestyle changes, and to determine the management and follow-up in pediatric patients diagnosed with obesity in the outpatient unit of Ege University Children's Hospital. Materials and Methods: One hundred pediatric patients who were admitted to the outpatient unit for any reason and were detected an overweight during the physical examination were included in the study. The medical records of 100 children with overweight were evaluated and epidemiological/demographic/clinical data including age, gender weight, height, body mass index (BMI), blood pressure, physical examination findings, biochemical parameters, ultrasonographic imaging, and eye views were recorded. The first and other follow-up admission features of the subjects were analyzed related to the results of clinical and anthropometric parameters. Results: A total of 100 children were included in the study between 2-18 years. As for the clinical characteristics, they were as follows: anthropometric measurements, body mass index, and for the demographic characteristics including age, gender, education level of parents, nutritional habits, frequency of“fast-food”consumption, physical activity data, and length of the screen time were recorded. Statistical analyses were performed using SPSS version 21.0 for personal computers (Chicago, IL, USA). All data were described as mean and standard deviations (mean±SD) or median and ranges. Categorical variables were determined by percentages. The study group included 59 females (59 %) and 41 males (41%). Of the 4 % of patients were diagnosed with“Morbid obesity”. The familial exercise habits were detected in only 1% of the patients in the study group. There was“Diabetes”in 55% of the families. The total screen time was found as more than 2 hours during the all-day in 98% of the subjects. It was determined that 97% of the patients consumed junk food and fast food at least 2 days in a week and only 55% had regular breakfast.