Üst gastrointestinal sistem kanamalı hastalarda nötrofil/lenfosit oranı ile endoskopik kanama yeri ve kanama şiddeti arasındaki ilişki
The relationship between neutrophil/lymphocyte ratio and endoscopic bleeding site and bleeding severity in patients with upper gastrointestinal bleeding
  1. Tez No: 641776
  2. Yazar: MELİS BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN KURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kocaeli Derince Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Üst gastrointestinal sistem (GİS) kanamalarında kanama şiddeti ve yerini belirlemek, tedavinin etkinliğini belirlemek açısından çok önemlidir. Nötrofil lenfosit oranı (NLO) inflamatuar durum göstergesidir. Çalışmamızda ana amaç üst GİS kanaması ile başvuran hastalarda NLO değerinin kanamanın şiddeti ve yerinin tespitinde erken bir belirteç olarak kullanılıp kullanılamayacağının belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Hastanemiz iç hastalıkları, gastroenteroloji ve acil servis kliniklerine başvuran ve üst GIS kanaması tanısı almış hastalar retrospektif olarak incelendi. Hastaların başvuru anındaki NLO değeri ile endoskopik tedavi, transfüzyon ihtiyacı ve mortalite belirleme açısından Full Rockall (FRS) ve Glasgow-Blatchford (GBS) skorları arasındaki ilişkiye bakıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 321 hastanın %72'si (n=231) erkekti. Hastaların tamamına endoskopi yapıldı. %68.8 (n=221) hastaya eritrosit süspansiyonu (ES) verildi. 5 ünite üzeri ES replasmanı yapılan grupta NLO yüksek saptandı (p6.67 AUC=0.64 LR=3.27 %38.7 duyarlılık ve %11.8 özgüllük, 5 ünite üzeri ES transfüzyon verilen hastalarda NLO>11.30 AUC=0.61 LR=4.29 %16.7 duyarlılık ve %4 özgüllük ve 1 aylık mortalitede NLO>8.41 AUC=0.75 LR=5.03 %45 duyarlılık %10 özgüllük ile tespit edildi. Sonuç: NLO değeri kanama şiddeti ve prognozu tahmin etmede FRS ve GBS skorları gibi kullanılabilecek önemli bir parametredir, ayrıca NLO değeri kanama yerini tespit etmede de kullanılabilir. Hastaneye ilk başvuruda belirlenen NLO değerleri göz önüne alınarak yüksek kan transfüzyon ihtiyacı ve erken müdahale gereksinimi olan hastalar seçilebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: In upper gastrointestinal system (GIS) bleeding, determining the severity and location of bleeding is important to determine the effectiveness of the treatment. NLR is an indicator of inflammatory condition. The main purpose of our study is to determine whether the NLR value can be used as an early marker in determining the severity and location of bleeding in patients with upper GIS bleeding. Materials and Methods: Patients applied to internal medicine, gastroenterology and emergency clinics of the hospital and diagnosed with upper GIS bleeding were retrospectively analysed. The relationship between the NLR value of the patients at admission and the FRS and GBS scores determined endoscopic treatment, transfusion and mortality was evaluated. Results: 72% (n=231) of patients included in the study were male. Endoscopy was performed all patients. Erythrocyte suspension (ES) was given to 68.8% (n=221) of the patients. The NLR was significantly increased in the group with >5 unit ES replacement (p6.67 AUC=0.64 LR=3.27 (38.7% sensitivity, 11.8% specificity) in oesophagus and duodenum bleeding, NLR >11.30 AUC=0.61 LR=4.29 (16.7% sensitivity, 4% specificity) in the group with more than five units of ES replacement, NLR >8.41 AUC=0.75 LR=5.03 (45% sensitivity, 10% specificity) in the mortality group within one month. Conclusion: The NLR value is an important parameter which can be used to predict bleeding severity and prognosis such as FRS and GBS scores, furthermore the NLO value can also be used to indicate the bleeding site. Patients who need high blood transfusion and early intervention can be selected considering the NLR values determined at admission to the hospital.