Carbon footprint and ecological evaluations in different crop plants of fertilizer applications
Gübre uygulamalarının farklı kültür bitkilerindeki karbon ayak izi ve ekolojik değerlendirmeler
- Tez No: 641792
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Karbon ayak izi, bir insanın veya kurumun yaptığı faaliyetler sonucunda doğrudan veya dolaylı olarak etrafa yaydığı karbon miktarını temsil eder. Atmosferdeki CO2 oluşumunu en aza indirmek için toprağa ilave edilen veya toprakta yapılan çalışmalar çok önemlidir. Bu sebeple buğday bitkisi üzerindeki yapılan denemede toprakta kullanılan 20:20:20 oranında kimyasal gübre, 2 ton/da katı organik gübre, 6 L/da sıvı organik gübre ve 20:20 oranında organomineral gübre uygulamalarının hangilerinin karbon ayak izini azalttığı ve aynı zamanda bitkiye zarar vermeden büyümesine katkı sağladığı araştırılmıştır. Zamana bağlı analizler, bitkinin yükseklik ve klorofil ölçümü ve bağıl su içeriği analizidir. Büyüme parametreleri kök, gövde kuru ve yaş ağırlıkları ile tane ağırlığıdır. Toprak analizleri toprak besin ve antioksidant enzim analizleridir. Bitki analizleri, bitki besin içerik analizleri, amino asit ve bitki içindeki organik asit içerik analizleridir.Bu analizler sonucunda verim grafikleri, bitki ve toprak besin tabloları elde edilmiştir. Sonuç olarak mikrobiyal gübre uygulaması; bitkide boy uzaması, bağıl su içeriğinin artması, bitkideki stresin azalması ve verimin artmasında en etkili gübre çeşidi olmuştur. Organik gübre uygulaması; bitkinin boyunun uzaması ve klorofil miktarının artması konusunda en etkili gübre çeşidi olmuştur. Organomineral gübre uygulaması; bitki toplam ağırlığı verimi açısından en etkili gübre çeşidi olmuştur. Bunların yanında organik, mikrobiyal ve organomineral gübre uygulamaları; organik asitler, amino asitler, SOD, POD, CAT aktivitesi, toprak ve bitki besin elementleri gibi parametrelerin artmasında pozitif etkiye sahip olmuşlardır. Kimyasal gübrelerin pozitif bir etkisi olmadığı sonucuna varılırken, diğer gübrelerin hem bitki hem de ekoloji açısından zararsız olduğu sonucuna varılmıştır. Bu sonuç ile verilen zararbir yılda Dünya'da buğday üretimi sırasında 283 milyon ton CO2 eşdeğeri, Türkiye'de 6 milyon ton CO2 eşdeğeri karbon salınımı olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Carbon footprint represents the amount of carbon emitted to the nature directly or indirectly by a person or an organization as a result of its activities. In order to minimize the formation of CO2 in the atmosphere, the works in soil are important. For this reason, 20:20:20 ratio of chemical fertilizer, 2 ton/da ratio of solid organic fertilizer, 6 L/da ratio of liquid organic fertilizer, and 20:20 ratio of organomineral fertilizer were applied to the soil.Fertilizer application which contributes to plant development with the least damage, has been investigated. While conducting this research, yield was calculated by making some analysis. Time-based analysis were height and chlorophyll measurement in the plant and relative water content. Growth parameters were root, stem dry and fresh weights, grain weight. Soil analysis were soil nutrient and antioxidant enzyme analysis. Plant analyzes were plant nutrient content analysis, amino acid and organic acid content analysis in the plant. As a result of these analysis yield graphs, plant and soil nutrients tables were obtained. Also visual observations were made for growth parameters.As a result, microbial fertilizer application was the most effective type of fertilizer in plant height growth, increase in relative water content, decrease in stress in plant and increase yield.Organic fertilizer application was the most effective type of fertilizer in terms of increase height the plant and increase chlorophyll amount.Organomineral fertilizer application was the most effective type of fertilizer in terms of total weight yield.In addition, organic, microbial and organomineral fertilizer applications; organic acids, amino acids, SOD, POD, CAT activity, had positive effects on increasing parameters such as soil and plant nutrients.It is concluded that chemical fertilizers do not have a positive effect, while other fertilizers were harmless in terms of both plant and ecology. In a year, this damage during the production of wheat in the world with about 283 million tonnes of CO2 equivalent, in Turkey, about 6 million tons of CO2 equivalent was calculated as carbon emissions.