Piyasa etkinliği, anomaliler ve davranışsal finans: BİST gıda işletmeleri üzerine bir araştırma
Market efficiency, anomalies and behavioral finance: Aresearch upon BIST food businesses
  1. Tez No: 641796
  2. Yazar: AYKAN BURAK BOLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA ORUÇ ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada borsada işlem gören ve Gıda endeksinde yer alan işletmelerin pay senetleri getirileri ile haftanın günleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaca dönük olarak BİSTGIDA(XGIDA) endeksinde yer alan 1999-2019 tarih aralığında kesintisiz verilerine ulaşılan 10 adet firmanın pay senedi getirileri panel veri analizi ile incelenmiştir. Bu çalışmada bağımlı değişken olarak firmaların günlük kapanış fiyatları üzerinden hesaplanan getirileri belirlenirken, bağımsız değişken olarak haftanın işlem gören günleri belirlenmiştir. Panel veri analizi ile ilgili incelemenin sonucuna göre gıda endeksi içerisinde yer alan işletmelerin getirileri üzerine %1 anlamlılık seviyesinde pazartesi gününün negatif etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen sonuç literatürle kıyaslandığında benzer yöndedir. Bu bağlamda literatürde ki pazartesi gününe dair etki ile paralel bir sonuca ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine correlation between on stock return of the BIST food bussinesses and days of the week. For this purpose, the stock returns of 10 companies, which uninterrupted data was reached between 1999-2019 in the BIST GIDA (GIDA) index, were analyzed with panel data analysis. In this study, firms' returns calculated on daily closing prices are determined as dependent variables, while trading days of the week are determined as independent variables. According to the results of the panel data analysis, it was concluded that Monday has a negative effect on the returns of the businesses in the food index at 1% significance level. The result is similar when compared with the literature. In this context, a parallel conclusion has been reached with the effect of Monday in the literature.