Production and characterization of alkali-free borosilicate glass and glass-ceramics for display technology
Ekran teknolojileri için alkali içermeyen borosilikat cam ve cam-seramiklerin üretimi ve karakterizasyonu
- Tez No: 641803
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN GÜNAY, DR. YUSUF ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Ekran teknolojilerinideki gelişimin hızla artması ve günlük sosyal ve iş hayatımızda bu teknolojilerin kullanımının genişlemesi ekran teknolojilerine olan ilgiyi artırmaktadır. Cam malzemeleri, ekran teknolojileri sisteminde bulunan ve özellikleri ile bu sistemin performasını direkt olarak etkileyen en önemli bileşen olarak gösterilmektedir. Bu tez kapsamında, ekran teknolojilerinde kullanılan alttaş camların yer aldığı 32 patent ve bu patentler içerisinde bulunan 912 adet kompozisyondan veri madenciliği gerçekleştirilerek belirli aralıklarda bir kompozisyon elde edilmiştir. Elde edilen cam kompozisyonu ve bu kompozisyona çekirdekleştirici olarak yüzde ağ. 1-2-3 LiF (Lityum Florür) ilave edilerek cam-seramik malzemeleri üretilmiştir. Alttaş camlardan çekirdeleştirici ajan olarak LiF kullanılarak elde edilen cam-seramik malzemeleri bu alanda ilk çalışma olacaktır. Bu anlamda alttaş cam kompozisyonlarından cam-seramik malzemeleri üretimi çalışmalarında literatüre bir katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Patentlerden elde edilen cam kompozisyonun ve sonrasında yüzde ağ. 1-2-3 LiF katkılı kompozisyonların fiziksel (termal genleşme katsayısı, Tg ve yumuşama sıcaklıkları), kimyasal (oluşan fazların kristal yapısı), optik (geçirgenlik), mikroyapısal (optik mikroskop, Taramalı elektron mikroskobu) analizleri gerçekleştirilerek, LiF katkılama sonrasında elde edilen cam-seramik malzemelerinde belirtilen özelliklerde meydana gelen değişimler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid and continuous increasing in the development of display technologies and expansion of use these technologies in our daily social and business life have made these technology focus of attention. Glass materials that directly affects the performance of this systems with its properties are shown as the significant component in the display technology system. Within scope of this thesis, a composition was obtained at certain intervals from 32 patents with 912 compositions included glass substrates properties for display technologies by using data mining. Glass-ceramic materials were produced by adding of 1-2-3 wt. percent LiF as nucleating agent to obtained the glass composition. Adding of LiF (Lithium Fluoride) to alkali-free borosilicate glass substrate in order to produce glass-ceramic materials in the determined compositons will be first study in this field. In this sense, it is thought that it will contribute to the literature study in the field of producing glass-ceramics from glass substrate materials by using LiF as nucleating agent. Physical (thermal expansion coefficient, Tg and softening temperture), chemical (crystal structure of glass-ceramics), optical (transmittance), microstructure (optical microscope, SEM) properties of parent glass composition without additive of LiF and doped 1-2-3 wt. percent LiF glass compositions was performed. Finally, the changes in the specified properties in the between glass and glass-ceramics materials were investigated.