Ratlarda selenyumun yüzme dayanıklılığı, oksidatif stres ve NRF2/HO-1 protein ekspresyonları üzerine etkisi
The effect of selenium on swimming endurance, oxidative stress and NRF2/HO-1 proteins expresion in rats
- Tez No: 641804
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, önemli bir antioksidan olan selenyumun tükeninceye kadar yüzdürülen ratlarda yüzme süresi, oksidatif stres ve oksidatif stresle ilişkili HO-1 ve Nrf2 protein düzeylerine olan etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. 18 adet Wistar- Albino ırkı erkek sıçanlardan, her grupta 9 adet olacak şekilde 2 grup oluşturulmuştur. Deneysel uygulama başlamadan önce ratların yüzmeye alışması için gruplar ayrı ayrı olarak yarım saat yüzdürülmüştür. İlk gün gruplar; Morris yüzme tankında tükeninceye kadar yüzdürülüp, yüzme süreleri kayıt altına alınmıştır. 20 gün boyunca günde bir kez; kontrol grubuna plasebo (serum fizyolojik), selenyum grubuna 0,8 mg/kg dozda selenyum uygulanmıştır. 20. günün sonunda gruplar tekrar yüzdürülüp yüzme süreleri kayıt altına alınmıştır. Ratlar son yüzdürmeden hemen sonra anestezi altında sakrifiye edilmiştir. Yüzme süreleri gruplar arasında karşılaştırılmıştır. Kan, kas ve karaciğer doku örneklerinden MDA, GSH düzeyi, CAT ve GSH-Px aktiviteleri belirlenmiştir. Kas ve karaciğer doku örneklerinden HO-1 ve Nrf2 protein düzeylerine Western Blott tekniğiyle bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effect of selenium, an important antioxidant; in rats that floated until exhausted, on swimming time, oxidative stress and HO-1 and Nrf2 protein levels associated with oxidative stress. Two groups with 9 in each group were formed from 18 Wistar-Albino male rats. The groups were individually floated for half an hour before the experimental application started, so that the rats used to swim. On the fist day groups; floated in the Morris swimming tank until exhausted and swimming times recorded. Once a day for 20 days; Placebo (saline) was applied to the control group and 0.8 mg / kg selenium was applied to the selenium group. At the end of the 20th day, the groups were floated again and swimming times recorded. Rats were sacrificed under anesthesia immediately after the last float. Swimming times are compared between groups. MDA, GSH level, catalase and GSH-Px activities were determined from blood, muscle and liver tissue samples. The protein expression levels of the HO-1 and Nrf2 samples from muscle and liver tissue samples were examined by Western Blott technique.