Deneysel diyabet oluşturulmuş ratlarda karvakrolün testikular apoptozis, inflamasyon, NRF2/HO-1 sinyal yolağı ve spermatolojik parametreler üzerine etkileri
The effects of carvacrol on testicular apoptosis, inflammation, NRF2/HO-1 signaling pathway and spermatological parametersin experimentally induced diabetic rats.
- Tez No: 641812
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT AKSAKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Dünya genelinde yaygın olarak görülen ve birçok komplikasyona neden olan Diyabetes mellitus (DM), erkeklerde üreme sistemini de olumsuz yönde etkilemektedir. Diyabetin erkek üreme sistemi üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla antioksidan kullanımı, son zamanlarda en çok araştırılan konulardan biridir. Bu çalışmada; streptozotosin ile diyabet oluşturulan erkek ratlarda karvakrolün, deney sürecinin dördüncü ve sekizinci haftalardaki erkek üreme sistemi üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlandı. Bu amaçla, 74 adet Wistar albino ırkı erkek rat kullanıldı. Kontrol ve Karvakrol Gruplarında 14'er rat, DM ve DM + Karvakrol Gruplarında 23'er rat olacak şekilde 4 gruba ayrıldı. Gruplar; 1. Grup (Kontrol Grubu); (mısır yağı, gavaj), 2. Grup (DM Grubu); (STZ 55 mg/kg/tek doz/i.p), 3. Grup (Karvakrol Grubu); (Karvakrol 75 mg/kg/gün/gavaj), 4.Grup (DM+Karvakrol Grubu); (STZ 55 mg/kg/tek doz/i.p + Karvakrol 75 mg/kg/gün/gavaj) olacak şekilde planlandı. Dördüncü haftanın sonunda Kontrol ve Karvakrol gruplarından 7'şer rat DM ve DM+Karvakrol gruplarından 10'ar rat son gavaj uygulamasından 24 saat sonra dekapite edildi. Kalan ratlara gavaj uygulaması ile belirtilen dozda karvakrol verilmeye devam edildi ve sekizinci haftanın sonunda son gavaj uygulamasından yine 24 saat sonra kalan ratlar da dekapite edildi. Ratlardan alınan kan örneklerinden serum testosteron ve glikoz düzeyleri, testis dokusundan; Malondialdehit (MDA) düzeyleri, Glutatyon (GSH) düzeyleri, Glutatyon Peroksidaz (GSH.Px) ve Katalaz (CAT) aktiviteleri, Nükleer Faktör-Eritroid 2-İlişkili Faktör 2 (Nrf2), Hem Oksijenaz-1 (HO-1), Nükleer Faktör kappa B (NfkB), Siklooksijenaz-2 (COX-2), Bax ve Bcl-2 protein eksprasyon düzeyleri, spermatolojik parametreler (spermatozoon motilitesi, epididimal spermatozoon yoğunluğu, anormal spermatozoon oranı), üreme organ ağırlıkları (testis, epididimis, sağ kauda epididimis, vezikula seminalis, prostat) belirlendi.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus, which is common worldwide and causes many complications, also adversely affects the reproductive system in men. In order to reduce negative effects caused by diabetes in male reproductive system, the use of antioxidants is one of the most researched topics recently. In this study, it was aimed to investigate the effects of carvacrol on male reproductive system at fourth and eighth weeks of the experimental process in streptozotocin-induced diabetic male rats. For this purpose, 74 Wistar albino male rats were used. Rats were divided into 4 groups, 14 rats in the Control and Carvacrol Groups, 23 rats in the DM and DM + Carvacrol Groups. Groups; Group 1 (Control Group); (corn oil, gavage), Group 2 (DM Group); (STZ 55 mg/kg/single dose/i.p), Group 3 (Carvacrol Group); (Carvacrol 75 mg/kg/day/gavage), Group 4 (DM + Carvacrol Group); (STZ 55 mg/kg/single dose/i.p + Carvacrol 75 mg/kg/day/gavage). At the end of fourth week, 7 rats from the Control and Carvacrol groups and 10 rats from the DM and DM+Carvacrol groups were decapitated 24 hours after the last gavage application. The remaning rats were continued to be given carvacrol at the dose indicated by the administration of gavage. At the end of eighth week, the rats were decapitated 24 hours after the last gavage application. From the blood samples serum testosteron and glucose levels and testicular Malondialdehyde (MDA) levels, Glutathione (GSH) levels, Glutathione Peroxidase (GSH.Px), Catalase (CAT) enzyme activities; Nuclear Factor-Erythroid 2-Related Factor 2 (Nrf2), Heme Oxygenase-1 (HO-1), Nuclear Factor kappa B (NfkB), Cyclooxygenase-2 (COX-2), Bax and Bcl-2 protein expression levels; spermatological parameters (motility, epididimal spermatozoon density, abnormal spermatozoon ratio); reproductive organ weights (testis, epididymis, right cauda epididymis, vesicula seminalis, prostate) were evaluated. It was found that the body weight and serum testosterone level decreased (p0,05) in the DM+Carvacrol Group compared to the DM Group at fourth week. However it was determined that the body weight and serum testosterone level increased (p0,05) in the DM+Carvacrol Groups compared to the DM Groups at fourth week; howewer it was determined to increase Catalase activities (p0,05) in the DM+Carvacrol Groups compared to the DM groups at fourth and eighth weeks.