Pankreatik kitlelerde 18F FDG PET/BT ile metabolik karekterizasyonun ve 18F FDG dağılımının klinik önemi
Clinical value of 18F FDG bio-distribution in metabolic characterization of pancreatic masses on PET/CT
- Tez No: 641819
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu çalışmada pankreatik kitle nedeniyle onkolojik PET/BT tetkiki yapılan olgularda mevcut metabolik-klinik faktörlerin ve çekim parametrelerinin; tüm vücut 18F FDG dağılımına, tümör odaklarının saptanmasına olası etkisi ve 18F FDG PET/BT tetkikinin sensitivite değerine katkısı incelemek amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Ege Üniversitesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı'na Temmuz 2012- Ocak 2019 tarihleri arasında pankreatik kitle saptanarak metabolik karekterizasyon amacıyla yönlendirilen hastalar, patolojik ve radyolojik bulguları eşliğinde retrospektif olarak incelendi. Olgular lezyonlarına göre benign tanılı, pankreatik adenokarsinom tanılı ve karaciğer metastazı olanlar olarak gruplandı. Her hastadan çalışmaya yanlızca bir pankreatik lezyon ve metastazı mevcut ise bir karaciğer metastazı dahil edildi. Hastalara ait çekim parametreleri, lezyonların ve fizyolojik dağılım alanlarının SUVmax değerleri, hastalara ait laborotuvar ve görüntüleme parametreleri not edildi. Data analizi IBM SPSS Statistics 22.0 Programı kullanılarak yapıldı. Bulgular: Çalışmada 162 olgu mevcut olup benign tanı alanlar 17, adenokarsinom tanısı alanlar 145, karaciğer metastazı olanlar ise 47 hastadan oluşmaktaydı. Adenokarsinom tanılı hasta grubu içerisinde 9 hastanın primer pankreatik lezyonu 18F FDG tutulumu göstermemişti. Benign pankreatik lezyonların SUVmax ortanca değeri 4,2 (1-10,7), malign olanların ise 9,6 (1,5-65) idi. Karaciğer metastazı olan olgu grubu içerisinde ise 13 hastada bir santimetreden büyük boyutta 18F FDG PET/BT tetkikinde saptanamamış karaciğer metastazı ile uyumlu lezyon mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to research the role of possible effect of current metabolic-clinical factors and scan parameters on 18F FDG distribution, detection of tumor foci and to investigate contribution to the sensitivity of 18F FDG PET/CT in cases which 18F FDG PET/CT perfomed for initial evaluation of pancreatic mass. Materials and Methods: Patients which referred to Ege University Department of Nuclear Medicine for metabolic characterization of pancreatic mass between July 2012 and January 2019, were retrospectively evaluated with pathological and radiological findings. The cases were grouped as benign, pancreatic adenocarcinoma and cases with liver metastasis. From each patient, only one pancreatic lesion and one liver metastasis if detected were included. Scan parameters of patients, SUVmax values of lesions and physiological distribution areas, laboratory and imaging parameters of patients were noted. Data analysis was performed using IBM SPSS Statistics 22.0 Program. Findings: The study included 162 patients with 17 benign, 145 patients with adenocarcinoma and 47 patients with liver metastasis. In the patient group diagnosed with adenocarcinoma, primary pancreatic lesion of 9 patients did not show 18F FDG uptake. The median SUVmax of benign pancreatic lesions was 4.2 (1-10.7) and the SUVmax of malignant pancreatic lesions was 9.6 (1.5-65). In the patient group with liver metastasis, 13 patients had a lesion larger than one centimeter and compatible with liver metastasis that could not be detected in 18F FDG PET / CT scan. Blood glucose values were higher and SUVmax cerebrum values were found to be lower in patients with undetectable tumor lesions.