Kur'an-a göre çocuk eğitim sürecinde ahlaki gelişim (Lokman suresi özelinde)
Moral development in child education process according to the Quran (Special of surah Lokman)
- Tez No: 641818
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED ERSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada çocuklarda ahlak gelişim süreçlerinin nasıllığı ortaya koyulmak istenmektedir. Bundan dolayı çocukların gelişim safhaları iki ana alan üzerinde incelenecektir. Bu iki ana alan, güncel çocuk eğitim bilimi pedagoji ve evrensel değerler taşıyan Tefsir ilmidir. Tezin ilk bölümünde öncelikle pedagojinin tanımı, tarihi ve pedagoji ile alakalı ilimler incelenmiş olup, ardından pedagojide gelişim safhaları olan bedensel gelişim, bilişsel gelişim, dilsel gelişim ve ahlak gelişimi incelenmiştir. Ardından ahlak gelişiminde mevcut olan psikanalitik kuram, sosyal öğrenme kuramı, davranışçı kuram ve Bilişsel gelişim kuramları incelenmiştir. İkinci bölümde ise Kuran'da çocuğun ahlaki gelişiminin temeli olan Lokman'ın (as) oğluna nasihatleri aşamalı şekilde incelenmektedir. Lokman'ın (as) oğluna nasihatlerini dört ana aşama üzerinden incelenmiştir. Çocuğun ahlaki gelişimi için öncelikle anne ve babanın ahlaki gelişimi sağlanmakta ardından sırayla çocuğun inanç, ibadet ve ahlak gelişimi verilmektedir. Sonuç bölümüne ise bu iki ahlaki gelişim türleri kıyaslanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal the moral development processes of children. Therefore, the developmental stages of children will be examined on two main areas. These two main areas are current child education science pedagogy and universal commentary tafsir. In the first part of the thesis, firstly, the definition of pedagogy, its history and sciences related to pedagogy are examined, and then physical development, cognitive development, linguistic development and moral development, which are the stages of development in pedagogy, are examined. Then psychoanalytic theory, social learning theory, behavioral theory and cognitive development theories in moral development are examined. In the second part, the advice of Lokman (pbuh), who is the basis of the moral development of the child in the Qur'an, is examined gradually. Lokman's (as) son's advice was examined through four main stages. For the moral development of the child, firstly the moral development of the mother and father is provided, and then the child's belief, worship and moral development are given in turn. In conclusion part, these two types of moral development are compared.