Erken evre glottik larenks karsinomlarında açık kordektomi, radyoterapi ve lazer kordektominin ses ve yutma fonksiyonu üzerine etkisi
The effect of open cordectomy, radiotherapy and laser cordectomy on the sound and swallowing function in early phase glottic laryngeal carcinomas
- Tez No: 641820
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEREM ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş ve Amaç: Larenks kanserleri baş-boyun bölgesinde ikinci en sık görülen kanserlerdir. Erkeklerde daha sık görülür ve sigara ile primer ilişkilidir. Larenks kanserleri subgruplarından en sık glottik kanserler görülmektedir. Erken evre glottik kanserlerin tedavisinde konvansiyonel açık kordektomi, transoral lazer cerrahi veya radyoterapi uygulanabilir. Bu çalışmanın amacı T1a glottik kanserlerde uygulanan bu 3 tedavi modalitesinin uzun dönemde ses ve yutma fonksiyonu üzerine etkilerini araştırmaktır. Materyal-Metod: Bu çalışmaya Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Kliniği ve Ege Üniversitesi Radyasyon Onkolojisi Kliniğinde Ocak 2009-Aralık 2017 tarihleri arasında T1a glottik larenks kanseri tanısıyla açık kordektomi, transoral lazer cerrahisi (TLC) veya radyoterapi ile tedavi edilen 52 erkek, 1 kadın olmak üzere toplam 53 hasta alındı. Rutin kontrol için polikliniğe başvuran tedavi sonrası en az 2 yıl geçmiş, rezidü tümör saptanmayan, uzak metastaz olmayan, yutma ve ses ile ilgili bir semptomdan bahseden, çalışmaya katılmak isteyen, kognitif fonksiyonlarının çalışmayı anlayabilecek ve direktifleri izleyecek yeterlilikte olan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalara rutin muayeneleri uygulandıktan sonra ses handikap indeksi-10 (SHİ-10), EAT-10 yutma tarama testi, MD Anderson disfaji ölçeği, fonksiyonel oral alım skalası (FOAS) ve fonksiyonel yutma skalası (FYS) anketleri uygulanmış sonrasında objektif ses analizleri yapılmak üzere Foniatri Laboratuvarında ses kayıtları alınmıştır. Alınan ses kayıtları Multi-Dimensional Voice Programı (MDVP) programı kullanılarak incelenmiştir. Elde edilen veriler SPSS 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Radyoterapi tedavisi alan hastaların uzun dönemde objektif ses kaliteleri TLC ve konvansiyonel açık kordektomi uygulanan hastalara göre anlamlı olarak daha iyi bulunmuştur. TLC ve konvansiyonel açık kordektomi uygulanan hastalar arasında istatistiksel anlamlı farklılık olmasa da TLC grubunda daha iyi ses kalitesi sonuçları elde edilmiştir. Hastaların kendileri ses kalitelerini SHİ-10 ile değerlendirdiklerinde en iyi sonuç radyoterapi grubunda bulunmuş, en kötü sonuçlar açık kordektomi grubunda bulunmuştur. Hastalara yapılan yutma ve hayat kalitesi üzerine anketlerde MD Anderson disfaji ölçeği ile EAT-10, FOAS ve FYS ile uyumsuz olarak bulunmuştur. Hastalara yapılan EAT-10, FOAS ve FYS skalalarında en iyi yutma fonksiyonu radyoterapi grubunda bulunmuştur. Sonuç: Erken dönem glottik karsinomu olan hastalara uygulanacak tedavi tipine karar verirken yaş, sesin aktif olarak kullanımı ve tedavilerin uzun dönemde ses ve yutma fonksiyonlarına etkisi göz önünde bulundurularak hasta ile birlikte ortak karar verilmesini önermekteyiz. Bu hasta grubunda özellikle objektif yutma analizi ile yapılacak çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Laryngeal cancers are the second most common cancers in the head and neck region. It is more common in males and is primarily associated with smoking. Glottic cancers are the most common subgroup of laryngeal cancers. Conventional open cordectomy, transoral laser surgery or radiotherapy can be used in the treatment of early stage glottic cancers. The aim of this study is to investigate the effects of these 3 treatment modalities on long-term sound and swallowing function in T1a glottic cancers. Method: A total of 53 patients (52 male, 1 female) who were treated with open cordectomy, transoral laser surgery or radiotherapy with the diagnosis of T1a glottic laryngeal cancer between January 2009 and December 2017 in Ege University Department of Otolaryngology and Ege University Radiation Oncology Clinic were included the study. Patients who were admitted to the clinic for routine control, who had no residual tumor, had no distant metastasis, had a swallowing and voice related symptom, who were willing to participate in the study, were able to understand the study and follow the directives were included in the study. After the routine examinations were performed, voice handicap index-10, EAT-10 swallowing screening test, MD Anderson dysphagia scale, functional oral intake scale and functional swallowing scale questionnaires were applied. The received sound recordings were analyzed using the Multi-Dimensional Voice Program (MDVP). The data were analyzed by using SPSS 22.0 program. Results: Long-term objective sound quality of patients receiving radiotherapy treatment was significantly better compared to patients undergoing TLC and conventional open cordectomy. Although there was no statistically significant difference between TLC and conventional open cordectomy patients, better sound quality results were obtained in the TLC group. The best results were found in the radiotherapy group when the patients themselves evaluated the sound quality with the voice handicap index-10 and the worst results were found in the open cordectomy group. MD Anderson dysphagia scale was found to be incompatible with EAT-10, FOAS and FYS in the questionnaires on swallowing and quality of life. In EAT-10, FOAS and FYS scales, the best swallowing function was found in the radiotherapy group. Conclusions: We recommend that age, active usage of sound, and the effects of treatments on sound and swallowing functions in the long term should be regarded when deciding the type of treatment to be applied to patients with early glottic carcinoma. In this group of patients, there is a need for studies to be performed especially with objective swallowing analysis.