Hidroksiapatit nanopartiküllerle modifiye elektrotların geliştirilmesi ve Kurkumin-DNA etkileşiminin elektrokimyasal tayinine yönelik uygulamaları
Development of hydroxyapatite nanoparticlesmodified electrodes and their applications to electrochemical detection of curcumin-dna interaction
- Tez No: 641833
 - Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE ARZUM ERDEM GÜRSAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çalışmada, hidroksiapatit nanopartikül (HaP) ve iyonik sıvı (IL) modifiye kalem grafit elektrotlar (PGE) literatürde ilk kez geliştirilmiştir. DNA hedefli molekül olarak antienflamatuar, antioksidan, antikanser, kemopreventif özellikleri olduğu bilinen ve zerdeçalın ana maddesi olan Kurkumin kullanılmıştır. Geliştirilen elektrotlar ile Kurkumin-DNA etkileşimi, diferansiyel puls voltametrisi (DPV) tekniği kullanılarak incelenmiştir. Kurkumin konsantrasyonu, DNA konsantrasyonu ve etkileşim süresi gibi deneysel parametrelerin optimizasyonu gerçekleştirilmiştir Etkileşim öncesi ve sonrası sırasıyla Kurkumin ve DNA yükseltgenme sinyalleri ölçülmüştür. Kurkumin ile DNA etkileşimi PCR örnekleri kullanılarak hem elektrokimyasal yöntem hem de agaroz jel elektroforezi tekniği ile incelenmiştir. Sonuç olarak, tez çalışmasında geliştirilen HaP-IL modifiye kalem grafit elektrotlar ile Kurkumin-DNA etkileşiminin elektrokimyasal tayinine yönelik düşük maliyetli, hızlı ve duyarlı bir DNA biyosensörü geliştirilmiştir. DNA hedefli bileşiklerin nükleik asitlerle etkileşiminin elektrokimyasal biyosensörlerle hızlı ve seçimli bir şekilde incelenmesi ve DNA üzerinde oluşturduğu etkinin incelenmesi sayesinde DNA hedefli yeni bileşiklerin geliştirilmesine yönelik bilgiler kazanılmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, hydroxyapatite nanoparticles (HaP) and ionic liquid (IL) modifed pencil graphite electrodes (PGEs) were developed for the first time in the literature. Developed electrodes were used to investigate the Curcumin-DNA interaction, the major pigment of Turmeric, which has been reported to have anti-inflammatory, anti-oxidant, anti-carcinogen, chemopreventive properties by electrochemical method for the first time in literature. The interaction was monitored by differential pulse voltammetry (DPV) technique. Experimental parameters such as, Curcumin concentration, DNA concentration, interaction time were optimized. The oxidation signals of Curcumin and DNA were measured before and after interaction, respectively. The interaction between Curcumin and DNA was studied using PCR samples by electrochemical and agarose gel electrophoresis technique. In conclusion, low-cost, fast and sensitive DNA biosensor was developed by using HaP-IL modified pencil graphite electrode developed in thesis study for detection of interaction between Curcumin-DNA. Due to investigating the interaction between DNA-targeted molecule and nucleic acids using electrochemical DNA biosensors in such fast and selective way and investigating the effect of onto DNA, information about development of new DNA-targeted molecules will be supplied.