Bilgi ve iletişim teknolojilerinin Türkiye'nin ihracat performansına etkisi
The impact of information and communication technologies on Turkish export performance
- Tez No: 641832
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜNAL TÖNGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Hem iktisadi büyüme ve kalkınma açısından hem de küreselleşmenin ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda yarattığı yeniliklere uyum sağlama açısından ülkeler, sahip oldukları teknoloji düzeylerini artırmaya çalışmaktadırlar. Teknolojinin en önemli koşullarından biri bilgidir. Dolayısıyla bilgiye verilen önemin giderek artıyor olması şaşırtıcı değildir. Hem dünya genelinde hem de Türkiye'de yaklaşık çeyrek asırdır bilgi ve iletişim teknolojilerinin (BİT) ekonomik etkileri üzerine çalışmalar yapılmaktadır. Özellikle maliyet azaltıcı unsurları nedeniyle bu teknolojiler ülkelerin dış ticaret dağılımını ve hacmini de etkilemektedir. Bu tezde, Türkiye'nin ihracat yaptığı 200 ülkenin 2007-2018 arası verileri kullanılarak bilgi ve iletişim teknolojilerinin Türkiye'nin ihracat performansına etkisi incelenmektedir. İhracat için ele alınan bir çekim modeli, BİT etkilerini içeren alternatif değişkenler ile genişletilmiştir. Analizin temel sonuçlarına göre göre bilgi ve iletişim teknolojileri Türkiye'nin ihracatını artırmaktadır. Bu temel bulgu, yapılan duyarlılık analizleriyle desteklenmektedir. Tezin bulgularından yola çıkarak, BİT altyapısının geliştirilmesi ve BİT faaliyeti olan firmalara teşvik verilmesi gibi çeşitli politika önerileri yapılmaktadır. Ayrıca politika yapıcılar için BİT ve ihracat arasındaki ilişkinin gücünün ihracat yapılan ülkenin ticaret anlaşması yapılan/yapılmayan ve yüksek gelirli/görece düşük gelirli olmasına bağlı olarak farklılaştığının hesaba katılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Countries have made an effort to increase existing level of technology in terms of economic growth and development, and for adapting the innovations created by globalization in economic, social and cultural fields. One of the most important conditions of technology is information. Therefore, putting emphasis on the information is not surprising. Both worldwide and in Turkey, there has been lots of studies focus on the economic impact of information and communication Technologies (ICT) for decades. These technologies affect the distribution and volume of foreign trade of the countries due to especially cost-reducing factors. This study analyzed the impact of ICT on Turkey's export performance by using the data for 200 countries and for the period 2007-2018. A standard gravity model is augmented with alternative variables for ICT. Main results of the analysis point out that ICT increases Turkey's exports. The main finding of this study is supported by the robustness check. Improving ICT infrastructure and providing incentives to the firms with ICT activity can be stated as policy recommendations based on the main finding of this thesis. Moreover, policy-makers should pay attention to the strength of the nexus of ICT and export. This is because it can matter according to regional trade agreements and income groups of the partner countries.