İşletmelerde sosyal medya kullanımı: Sosyal medya uzmanları üzerine bir değerlendirme
Social media use by companies: An evaluation on social media experts
  1. Tez No: 641837
  2. Yazar: SEFER ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL DEREN VAN HET HOF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
İşletmelerin sosyal medya kullanım nedenleri, kullanım alışkanlıkları ve amaçlarını yeni gelişen bir meslek olarak sosyal medya uzmanları ve sosyal medya profesyonelleri üzerinde ortaya çıkarmayı amaçlayan bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Araştırmanın ilk bölümünde, Web 2.0 teknolojisi ile bağlantılı olarak ortaya çıkan sosyal medya ve kullanımına yönelik literatür taraması yapılmıştır. Daha sonra sosyal medyanın dünyada ve ülkemizde kullanımına yönelik istatistik verilere değinilmiş ve en çok kullanılan sosyal medya uygulamaları Facebook, Instagram, Twitter ve Youtube hakkında bilgiler verilmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde işletmelerin sosyal medya kullanım nedenlerini ve amaçlarını reklam, pazarlama ve halkla ilişkiler üzerinden irdelenmiştir. Bu kapsamda ülkemizde işletmelerin sosyal medya kullanımına yönelik yapılan araştırmalara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde de yeni gelişen bir meslek olarak sosyal medya uzmanlığı ve eğitiminin nasıl olması gerektiği sorusuna yanıt aranmıştır. Araştırmanın dördüncü bölümünde ise çalışmanın yöntemi, amacı, sınırlılıkları ve araştırma sorularına yer verilmiştir. Çalışma kapsamında 122 sosyal medya uzmanına online anket uygulanmış ve anket çalışmasını desteklemek amacıyla 6 sosyal medya profesyoneli ile mülakat yapılmıştır. Elde edilen nicel veriler Spss 20 programına girilerek frekans analizler, mülakatlarda ise betimsel çözümlemeler yapılmıştır. Değerlendirilen veriler sonucunda, sosyal medya uzmanları kişisel olarak en çok kullandıkları sosyal medya platformu Instagram olduğunu belirtirken işletmeler için ise en çok kullandıkları platformun Facebook olduğu ortaya çıkmıştır. Sosyal medya profesyonelleri ile yapılan mülakatlarda katılımcılar, sosyal medyanın ulaşılabilirlik, maliyet, hız, güncellik ve yenilik sağlaması sayesinde doğru zamanda hedef kitle ile iletişim sağlanmasında etkililiği vurgularken, sosyal medyanın gelecekte hayatımızın odak noktası haline geleceğine özellikle reklam, pazarlama ve satış alanlarını etkileyeceğini ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study aims to discover the aims, habits and reasons of the companies in using social media by analysing social media experts. Social media expertise is a newly developing occupation. The study is composed of four chapters. In the first chapter, the literature on the social media and its usage that developed together with Web 2.0 technology is dealt with. Statisctics on the social media usage in the world and in Turkey is compared and information on the most frequently used social media services, i.e. Facebook, Instagram, Twitter and Youtube is provided. In the second chapter, companies' aims in and reasons for social media use is examined with reference to advertisement and public relations practices. In this respect, relevant research on Turkey is analysed. The third chapter is based on the research methodology; the aim, limitations and questions of the research is explained. For this research, mixed method is applied. Consequently, there are 6 indepth interviews and 122 online surveys are conducted. Quantitative data is analysed with SPSS 20 and indepth interviews are used for descriptive analysis. As a result of the evaluation of the findings, it is discerned that the most frequently used social media service for firms is Facebook, whereas for individual social media experts, Instagram. In the interviews with social media professionals, the participants emphasized the effectiveness in ensuring communication with the target audience at the right time thanks to the fact that social media provides accessibility, low cost, speed, up-to-date communication and innovation, and stated that social media will be the focus of our life in the future, especiallyin the areas of advertising, marketing and sales.