Halka açık bankalarda mevduatın krediye dönüşümü ve pay senetlerine etkisi
The transformation of deposits into credits at publicly-traded banks and its impact on the stock value
  1. Tez No: 641850
  2. Yazar: ALPER ÜTEBAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK BAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Borsa Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
İstikrarlı bir fonlama kaynağı olarak mevduatlar, bankaların faaliyetleri dolayısıyla karşı karşıya kaldıkları likidite riskini azaltıcı bir faktör olarak değerlendirilmektedir. Son yıllarda mevduat artış hızının kredi artış hızının gerisinde kalmasından dolayı Türkiye'de faaliyet gösteren ticari bankalar, çekirdek dışı yükümlülükler olarak adlandırılan diğer fon kaynaklarına yönelmiş, bu durum mevduatın krediye dönüşüm oranının yükselmesine yol açmıştır. Çalışmanın amacı, Türkiye'de faaliyet gösteren ticari bankalar için mevduatın krediye dönüşüm oranının gelişimini ve Borsa İstanbul'da işlem göre halka açık bankaların pay senedi değerleri üzerindeki etkilerini analiz etmektir. Bu amaçla ilk olarak, ticari bankaların maruz kaldıkları riskler ve bilanço yapıları hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonrasında, 2003 ile 2019 yılları arasındaki dönemde Türk bankalarının bilanço yapılarının gelişimi ve mevduatın krediye dönüşüm oranı incelenmiştir. Nihai olarak, Çok Değişkenli Doğrusal Regresyon Analizi ile mevduatın krediye dönüşüm oranının bankaların pay senedi değeri üzerindeki etkisi analiz edilmiştir. Bağımlı değişken olarak, Borsa İstanbul Bankacılık Endeksi (XBANKA) belirlenmiş ve hem statik hem de dinamik regresyon modelleri kullanılmıştır. Makro ekonomik ve bankacılık sektörüne özgü değişkenlere de modelde bağımsız değişkenler olarak yer verilmiştir. Çalışma sonucunda, XBANKA'nın toplam aktiflerle pozitif, TL mevduat faizi ile negatif yönlü ilişkinin bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a stable funding source, deposits are assessed as a mitigating factor for the liquidity risk that banks are exposed due to their activities. In the recent years, since increase rate of the deposits has been lower that the credit growth, commercial banks in Turkey have utilized other funding sources, which are assessed as non-core liabilities, leading to increase in loan to deposit ratio. The aim of this study was to analyse the evolution of loan to deposit ratio for commercial banks in Turkey and its impacts on the stock values of the publicly traded banks in the Istanbul Stock Exchange. To this end, first, commercial banks were introduced in terms of the risks they are exposed and their balance sheet structure. Afterwards, the evolution of balance sheet structure of the Turkish banks between 2003 and 2019 was analysed along with the loan to deposit ratio. Finally, the impact of the loan to deposit ratio on the share value of the banks was analysed via Multi linear Regression Analysis. Dependent variable was set as Istanbul Stock Exchange Banking Index (XBANK) and both static and dynamic regression models were utilized. Macro and industry-specific variables were also included as independent variables in the model. Findings of the study indicated that XBANK had positive relation with total assets of the banks and negative relation with interest rates on TL deposits.