Deneysel sepsis modellerinde Morus Nigra (Kara Dut)'nın sepsis tedavisi ve mortalitesindeki etkisi
Effect of Morus Nigra (Black Mulberry) on sepsis treatment and mortality in experimental sepsis models
- Tez No: 641859
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ERSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Patoloji, İlk ve Acil Yardım, Histology and Embryology, Pathology, Emergency and First Aid
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
AMAÇ: Sepsis yüzyıllardır süregelen bir morbidite ve mortalite sorunudur. Sepsis tedavisinde mevcut patojene yönelik çeşitli tedavi yöntemleri kullanılsa da, tedavide kesin ve etkili denebilecek bir yöntem mevcut değildir. Morus nigra, içerdiği fluvanoidler ve antioksidan kapasitesi ile hem tıbbi, halk arasında şifalı olduğuna inanıldığı için hem de toplumsal olarak alternatif bir tedavi yöntemi olabileceğini düşündürttüren özelliklere sahiptir. Yapılan literatür taramalarında, direkt olarak Morus nigra'nın sepsis üzerindeki etkilere ya da antibakterisidal özelliklere değinilen bir çalışmaya rastlanılmamıştır. Bu nedenle içerdiği özellikler sebebiyle sepsis tedavisinde ve mortalitesinde Morus nigra'nın etkilerini gösteren bir çalışma yapmayı amaçladık. YÖNTEM: Ege Üniversitesi Labaratuar Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezi'nden (EGEHAYMER) temin edilen, seksüel olgunluğa erişmiş, ağırlıkları 220 ile 300 gram arasında değişen Wistar Albino tipi her iki eşeyden 28 adet sıçan, 22C oda ısısında, % 45-75 nemde, karanlık ve aydınlık gün geçirme saatleri 12 saatlik eşit döngülerde olacak şekilde, serbest su ve gıda desteği sağlanarak araştırmaya alındılar. 7 günlük planlanan çalışmada gruplar belirlendi. Grup I (Kontrol grubu) herhangi bir tedavi almadı. Diğer gruplara ait sıçanlara 0.günde CLP işlemi uygulandı. Grup II (CLP grubu) sadece CLP işlemi geçirip 7.güne kadar takibi sağlandı. Grup III (CLP+SF) grubu, CLP işlemi sonrası 24 saatte 1 olacak şekilde, 7 gün boyunca, Morus nigra'nın çözücüsü 3mL intraperitoneal SF enjeksiyonu aldı. Grup IV (Kara dut grubu) ise CLP sonrası 7 gün boyunca 24 saatte 1 3mL kara dut çözeltisi aldı. 7.günün sonunda denekler, böbrek ve karaciğer biyopsilerinin alınması için sakrifiye edildi. Alınan örnekler H&E, Mallory azan, Anti-enos, Anti-inos, Anti-gfap boyamalara tabii tutuldu. Preparatlar ışık mikroskopu altında x4, x20 ve x40 büyütmelerinde incelendi. Toplanan veriler GraphPad Prism 6.0 programı ile istatistiksel olarak değerlendirildi. BULGULAR: Işık mikroskopu altında incelenen preparatlarda, ITO hücre miktarına, gruplar arası cast formasyonu mevcudiyetine, eritrosit ekstravazasyonuna, fırçamsı kenar kaybına, hepatik sinuzoidlerde dilatasyona ve konjesyona, portal alanda inflamasyona, tubuler dilatasyona ve vena centraliste konjesyona bakıldı.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: Sepsis is a problem of morbidity and mortality that has been going on for centuries. Although various treatment methods for the pathogen are used in the treatment of sepsis, there is no definite and effective method in the treatment of sepsis. Morus nigra, with its fluvanoids and antioxidant capacity, has features that make it possible to think that it can be an alternative treatment method both in the medical literature and because it is believed to be healing among the society. In the literature review, no direct study was performed on the effects of Morus nigra on sepsis or antibactericidal properties. Therefore, we aimed to investigate the effects of Morus nigra in the treatment and mortality of sepsis due to its features. METHOD: 28 healthy Wistar-albino rats, which were obtained from Ege Universtiy Experimental Animals Application and Reserch Center, wew of sexual maturity, of weight 220-300 grams, of both sex, were subjected to study. Rats were seperated 4 groups. After anesthesia, we do nothing on Group I, and performed CLP procedure Group II,III,IV at day zero. Then, we just observed Group II and named CLP group, to see the effects of CLP procedure on liver and kidneys. We did daily injections of 3 ml salin intraperitonally on Group III and we did daily injections of 3 ml intraperitonally black mulberry solution on Group IV. At the day 7, all animals sacrifed for harvesting kidney and liver's histological examples. All examples evaluated under light microscope. The data from this evalution, entered to the GraphPad Prism 6.0 database and statistical analyze performed also with this program. FINDINGS: In the preparations examined under light microscope, ITO cell amount, presence of intergroup cast formation, erythrocyte extravasation, brushy side loss, dilatation and congestion of hepatic sinusoids, portal area inflammation, tubular dilatation and congestion in the vena centralis were examined.