Çinko oksit ve kudret narı (Momordica charantia) yağı kombinasyonunun diyabetik yara üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of zinc oxide and bitter melon (momordica charantia) combination on diabetic wound
- Tez No: 641860
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEVKİNAZ KONAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, Biochemistry, Nursing, Health Education
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık ve Biyomedikal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Diyabet, yara iyileşme sürecini olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle de diyabetik yaralarda iyileşmeyi olumlu etkileyecek uygulamalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışma deneysel olarak diyabet oluşturulmuş ratlarda, kudret narı yağı ile kombine edilmiş çinko oksit tozu ile yapılan pansumanın yara iyileşmesi üzerine etkisinin histopatolojik ve biyokimyasal olarak araştırılması amacıyla yapılmıştır. Çalışmada her grupta 7şer rat olmak üzere toplam 28 rat kullanılmıştır. Diyabetik ve diyaetik olmayan şeklinde randomize edilen ratlar, sonrasında deney ve kontrol gruplarına ayrılmıştır. Deney gruplarına çinko oksit ve kudret narı (ÇKN) kullanılarak formüle edilmiş krem ile günlük yara pansumanı yapılırken, kontrol gruplarına serum fizyolojik ile günlük yara bakımı yapılmıştır. Çalışma boyunca, makroskopik gözlem, yara yüzey alanı hesaplaması, histopatolojik inceleme ve hidroksiprolin düzeyi ölçümü yapılmıştır. 7.gün ölçümlerinde yara yüzey alanının diyabetik deney grubunda kontrol grubuna göre daha küçük, non diyabetik deney grubunda ise nondiyabetik kontrol grubuna göre daha küçük olduğu tespit edilmiştir. Makroskopik gözlemlerde ÇKN karışımı uygulanan gruplarda daha olumlu yara iyileşmesi izlenmiştir. ÇKN uygulaması yarada bakteriyel kontaminasyonu ve skar dokusunu azaltıp, kollojen oluşumunu ve bağ dokusu sağlamlılığını artırmıştır. Sonuç olarak deney gruplarında yara iyileşmesinin daha iyi olduğuna dair umut verici kanıtlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Diabetes affects the wound healing process negatively. Therefore, there is a need for applications that will positively affect the healing of diabetic wounds. This study was carried out to investigate the effect of dressing combined with zinc oxide and Momordica charantia oil on wound healing in experimental diabetic rats histopathologically and biochemically. A total of 28 rats, 7 rats in each group, were used in the study. Rats randomized as diabetic and non-diabetics were divided into experimental and control groups again. While daily wound dressing was performed with cream formulated using zinc oxide and Momordica charantia (ZMC) to the experimental groups, daily wound care was performed with saline in the control groups. Throughout the study, macroscopic observation, wound surface area calculation, histopathological examination and hydroxyproline level measurement were made. In the 7th day measurements, the wound surface area was found to be smaller in the diabetic experimental group compared to the control group, and in the non-diabetic experimental group compared to the non-diabetic control group. In macroscopic observations, more positive wound healing process was observed in the groups treated with ZMC. The application of ZMC reduced bacterial contamination and scar tissue and increased collagen formation and connective tissue stability. As a result, there is promising evidence that wound healing is better in experimental groups.