Çalışan kadınlarda boş zaman yönetimi ve sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının incelenmesi
Leisure management and healthy lifestyle behavior analysis in working women
  1. Tez No: 641889
  2. Yazar: ÖZLEM KAYGUSUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Araştırmanın asıl amacı; çalışan kadınların boş zaman yönetimi ve sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını incelemektir. Alt amaçları ise, çalışan kadınların boş zaman yönetimi ve sağlıklı yaşam biçimi davranışı alt boyutları arasındaki ilişkiyi incelemek ve bazı demografik özellikler arasındaki farkın istatistiksel olarak karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya Mersin İl Merkezinde çalışan 342 kadın gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılara Kişisel Bilgi Formu, Boş Zaman Yönetimi Ölçeği (BZY) ve Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği (SYBD) uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS programına girilerek, istatistiksel analizleri yapılmıştır. Verilerin, çarpıklık ve basıklık değerleri verilerin normal dağılıma sahip olduğunu göstermektedir. Araştırmada, Pearson Korelasyon analizi ve T- Testi kullanılmıştır. Ayrıca katılımcıların demografik özelliklerinin ve ölçeklerden aldıkları ortalama puanların belirlenmesi için yüzde, frekans ve ortalama puanları incelenmiştir. Araştırmada; çalışan kadınların boş zaman yönetimiyle sağlıklı yaşam biçimi davranışları arasındaki genel olarak pozitif yönlü yüksek seviyeli ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the research is; analyzing leisure management and healthy lifestyle behaviors of working women. Its sub-objectives are examining the relationship between leisure time sub-dimensions and healthy lifestyle behavior sub-dimensions of working women and comparing the difference between some demographic features statistically. 342 women working in Mersin City Center participated in the study voluntarily. Personal Information Form, Leisure Management Scale (BZY) and Healthy Lifestyle Behaviors Scale (SYBD) were applied to the participants. The data obtained were entered in the SPSS program and statistical analyzes were made. The skewness and kurtosis values of the data indicate that the data has a normal distribution. In the research, Pearson Correlation analysis and T-Test were used. In addition, in order to determine the demographic characteristics of the participants and the average scores they received from the scales, the percentage, frequency and average scores were examined. In this study; positive high level relationship between leisure time management and healthy lifestyle behaviors of working women was determined.