Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü merkez teşkilatında çalışan personelin rekreasyona bakış açısı ile rekreasyonel spora katılım ilişkisi
- Tez No: 137766
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELHAN ÖZBEY ALKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
SUMMARY THE APPROACH OF THE STAFF WHO WORK FOR THE CENTRAL ORGANIZATION FOR DIRECTORATE GENERAL OF YOUTH AND SPORTS TO RECREATION AND THEIR PARTICIPATION RELATION TO THE RECREATIONAL SPORTS ÇALIŞKAN ŞAHİN, Mehtap Post- graduate, Main Branch of Sport Management Thesis Consultant: Asist..Prof.Dr. Selhan ÖZBEY ALKURT June 2003, 96 sayfa The aim of this research is to determine the approach of the staff who work for the Central organization for the Directorate General of Youth and Sport to recreation and their participation relation to the recreational sports. The research has been carried out on 33 1 staff members who work for the Central Organization for Directorate General of Youth and Sports. The research makes use of the survey technique to gather the necessary data. A survey of 13 questions, which were improved by Başaran (1998), has been given to see te staffs approach to recreation and a questionaire of 10 question has been answered to identify the demographic qualities. The information, which is ready to be tested, has been analyzed in the relenvancy level of 0.05 by using percentage, frequency, weighted mean, chi-squared tests and statistical methods of Cronbach alpha reliability coefficieny. The findings that are obtained are summarized below according to sub-problems.According to the research findings: The number of the male and female staff who have contributed to the research in the Central Organization for Directorate General of Youth and Sport is close to each other. The group of 31-40 year-old-people has the highest percentage of 41.4%. 64.7% of the staff who have been involved in die research are married. Considering their education levels, it is seen that 47.7% of the staff are university graduates. When their job positions are taken into account, the highest percentage belongs to the officials by 44.4%. In terms of monthly income, the percentage of the group which earns 800 million or higher forms the majority by 37.5%. In terms of work experience, the staff who have been working for 10 years and more is 45.9% as the majority. Examining the staff of the Central Organization for Directorate General of Youth and Sports for the time they give to the activity, who they do it with, type of the activity and the reasons for their participation, it is seen that the percentage of the people who perform regular activity is lower than the people who perform irregular activity. The staff is observed to have preferred participating the activities with their friends. The least preferable activities are walking by 54.8%,football by 26.6% ad jogging by 23.6%. The major reasons for participation are to be healthy and happy wih a percentage of 7.9%, and to relax with a percentage of 42.7%. Examining the differences of the staff who work for the Central Organization for Directorate General of Youth and Sports in terms of their preferences of sports activities according to their age and sex, no significant difference is observed between men and women for the branches of jogging and wolking. However, the participation of men compared to women is higher for football, basketball and billiard.Examining the demographic qualities of the staff and their reasons for not participating in recreational sports, it is seen that the first reason of why they cannot participate in the activities is having not enough time which has a percentage of 72.7% and the second is putting their families first with a percentage of 20.5%. The answers to the questions which are asked to identify the general opinions of the staff who have participated in recreational sports and who have not are as follows:“ The general aim of the Official Organization of Sports is to increase the level of sports”,“The level of sports is making sports widrespread in public”, The level of sports is the number of athletes with licence“, ”Sports means competing and winning“, Sports means being healty”, Leisure time is spending time wastefully“, Leisure time is the time except for working”, Leisure time is the time except for physical necessities“, Recreation is to spend time in a best way”,“Mass sports means making sports widespread public”, Making sports widespeared does not make any sence“. Looking at these answers closely, no significant difference has been found between the answers of the staff who have participated in sports activities and who have not. It can be inferred that doing sports activities has no influence on these answers. Examining the answers given to questions such as ”Recreation is to show creative power“ and ”Recreation is the way to express oneself, it is seen that there is a significant difference between the answers of the staff who have participated n sports activities and who have not. It can be stated that doing sports activities has an influence on the answers given. Ill
Özet (Çeviri)
ÖZET GENÇLİK VE SPOR GENEL MÜDÜRLÜ?Ü MERKEZ TEŞKİLATINDA ÇALIŞAN PERSONELİN REKREASYONA BAKIŞ AÇISI İLE REKREASYONEL SPORA KATILIM İLİŞKİSİ ÇALIŞKAN ŞAHİN, Mehtap Yüksek Lisans, Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı, Tez Danışmanı: Yrd.Doç.Dr. Selhan ÖZBEY ALKURT Haziran 2003, 96 sayfa Bu araştırmanın amacı, GSGM Merkez Teşkilatında çalışan personelin rekreasyona bakış açılan ile rekreasyonel spora katılımları arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Araştırma GSGM Merkez Teşkilatında çalışan 331 personel üzerinde yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama aracı olarak, anket tekniğinden yararlanılmıştır. Demografik özelliklerin tanımlanması için 10 sorudan oluşan bilgi formu ve rekreasyona bakış açılarını belirlemek için, Başaran (1998) tarafından geliştirilen ve 13 sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır. Analize hazır hale getirilen bilgiler, araştırmanın amacına uygun olarak yüzde, frekans, ağırlıklı ortalama, ki-kare testleri ve Cronbach alpha güvenilirlik katsayısı istatistiksel yöntemleri kullanılarak, 0.05 anlamlılık düzeyinde analiz edilmiştir. Ulaşılan bulgular alt problemlere göre aşağıda özetlenmiştir. IVAraştırma bulgularına göre; Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Merkez Teşkilatında araştırmaya katılan kadın ve erkek çalışanların sayılarının birbirine yakın olduğu görülmektedir. 31-40 yaş arası grup % 41.4'lük oranla en büyük paya sahiptir. Araştırmaya katılan personelin % 64.7'sini evli olanlar oluşturmaktadır. Eğitim düzeylerine bakıldığında; % 47.7 ile lisans mezunları çoğunluğu oluşturmaktadır.Görev durumlarına bakıldığında; memurlar % 44.4'lük bir oranla en büyük paya sahiptir. Aylık gelirleri incelendiğinde; 800 Milyon ve yukarısı olan grup % 37.5 olarak en büyük paya sahiptir. Görev süreleri incelendiğinde 10 yıl ve yukarısı çalışanların % 45.9 ile çoğunlukta olduğu görülmektedir. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Merkez Teşkilatında kadın ve erkek çalışanların spor faaliyetlerine katılım oranı incelendiğinde; erkeklerin % 56.3 oranla bayanlara göre daha fazla katılım gösterdiği görülmektedir. Spor faaliyetinde bulunma oranının en yüksek olduğu grup % 56.3 ile evlilerin oluşturduğu gruptur. Lisans mezunları % 58.8 ile en yüksek katılımın olduğu grup olarak görülmektedir. 1 yıla kadar çalışanların % 41.2 ile çoğunluğu oluşturmaktadır. Aylık geliri 800 milyon ve yukarısı olan grup % 41.7 ile katılımın en fazla olduğu grubu oluşturmaktadır. Teşkilatta bulunan memurlar (% 33.2) spor faaliyetine en fazla katılan grup olarak görülmektedir. Rekreasyonel spora katılan Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Merkez Teşkilatı personelinin faaliyete ayırdığı zaman, faaliyeti yaptığı kişi, tercih ettiği etkinlik türü ve katılım nedenleri incelendiğinde; düzenli spor faaliyetinde bulunanların düzensiz olarak spor faaliyetindebulunanlardan düşük olduğu görülmektedir. Çalışanların faaliyetlere katılımda arkadaş grubunu tercih ettikleri görülmektedir.En çok tercih edilen etkinlik türleri olarak % 54.8 ile yürüme, % 26.6 ile futbol ve % 23.6 ile jogging yer almaktadır. Katılma nedenlerinin en başında % 77.9 ile sağlıklı ve mutlu olmak ikinci olarak % 42.7 ile deşarj olmak gelmektedir. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Merkez Teşkilatında çalışan personelin sportif etkinlikleri tercihlerinde yaş ve cinsiyetlerine göre farklılıkları incelendiğinde; jogging, yürüme dallarında kadın ve erkekler arasında belirgin bir fark görülmemektedir. Futbol, basketbol ve bilardo da ise erkeklerin kadınlara göre katılımı daha fazladır. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Merkez teşkilatında çalışan personelin demografik özellikleri ile rekreasyonel spora katılmama nedenleri incelendiğinde; çalışanların faaliyetlere katılmama nedenlerinin en başında % 72.7 ile yeterli zamanlarının olmayışı ikinci neden olarak % 20.5 ile ailem öncelikli geliyor cevabı yer almaktadır. Rekreasyonel spora katılan ve katılmayan personelin rekreasyon hakkındaki genel düşüncelerini belirlemek için oluşturulan sorulara verdikleri cevaplar incelendiğinde;“Resmi Spor Teşkilatının genel amacı ülke düzeyinde spor seviyesini yükseltmektir”,“ Spor seviyesi, sporun topluma yaygınlaştırılmasıdır”,“ Spor seviyesi, lisanslı sporcu sayısıdır”,“ Spor, yarışmak ve kazanmaktır”.“Spor, sağlıklı olmaktır”,“ Boş zaman, zamanı boşa geçirmektir”,“Boş zaman, iş dışında kalan zamandır”,“Boş zaman fiziki gereksinimlerin dışında kalan zamandır”,“Rekreasyon, zamanı en iyi şekilde değerlendirmektir”,“Kitle sporu, sporun topluma yaygınlaştırılmasıdır”,“Sporun VItopluma yaygınlaştırılması önemli değildir”sorularına verilen cevaplarda, spor faaliyetinde bulunan ve bulunmayan personelin cevapları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Spor faaliyetinde bulunma durumunun bu sorulara verilen cevaplar üzerinde etkili olmadığı söylenebilir.“Rekreasyon yaratıcı gücü ortaya koyabilmektir”ve“Rekreasyon, kişinin kendisini ifade biçimidir”sorularına verilen cevaplar incelendiğinde; spor faaliyetinde bulunan ve bulunmayan personelin bu sorulara verdiği cevaplar arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Spor faaliyetinde bulunma durumunun bu sorulara verilen cevaplar üzerinde etkili olduğu söylenebilir. VII