İndol-3-karboksialdehit ve indol-5-karboksialdehitten başlayarak yeni tiyadiazol türevli Schiff bazlarının eldesi
Synthesis of new thiadiazol derivative Schiff bases from indol-3-carboxyaldehyde and indole-5-carboxyaldehyde
- Tez No: 641892
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL ÖZKINALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, literatürde yer almayan indol ve tiyadiazol grubu içeren ve biyolojik olarak aktif olabileceği düşünülen yeni Schiff bazlarının eldesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda toplamda 10 farklı, indol-3-karboksialdehit ve indol-5-karboksialdehit ile 1,3,4-tiyadiazol bileşiklerinin (2,5-dimetoksi sinnamik asit, 3,4-dimetoksi sinnamik asit, 2-nitro sinnamik asit, 3-nitro sinnamik asit, 4-nitro sinnamik asit) kondenzasyonu sonucu Schiff bazları sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin kimyasal yapıları IR, UV-Vis, 1H-NMR, 13C-NMR, spektroskopik yöntemleri ve elemental analiz ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to obtain new Schiff bases which contain indole and thiadiazole groups which are not included in the literature and which are thought to be biologically active. For this purpose, a total of 10 different Schiff base derivatives were synthesized by the condensation reaction by indole-3-carboxyaldehyde and indole-5-carboxyaldehyde with 1,3,4-thiadiazole compounds (2,5-dimethoxy cinnamic acid, 3,4-dimethoxy cinnamic acid, 2-nitro cinnamic acid). The chemical structures of the synthesized compounds were analyzed by IR, UV-Vis, 1H-NMR, 13C-NMR and elemental analysis methods.