Uzun ve esnek kompozit kapakların yapısal optimizasyon tabanlı endüstriyel tasarımı
Structural optimization based industrial design of long and flexible composite covers
- Tez No: 641895
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN AKKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada Unigraphics NX programı CAD modülü kullanılarak hazırlanan uzun, ince ve esnek karbon fiber takviyeli kompozit kapak tasarımının, ANSYS programında oluşturulan sonlu elemanlar modeli analiz edilmiştir. Analiz sonuçları GENESİS programına aktarılarak topografya optimizasyonu yapılmıştır. Optimizasyon sonucunda ortaya çıkan geometriye göre parçanın tasarımı güncellenerek ANSYS ile modal analizi yapılmıştır. Bulgular değerlendirildiğinde; topografya optimizasyonu sonrasında yeniden modellenen kompozit kapağın, başlangıç tasarımına göre doğal frekansının (mod 2) yaklaşık 1.6 kat artış gösterdiği görülmüştür. Daha sonra yeni tasarım ile aynı kütleye sahip geleneksel tasarımlar kıyaslanmış ve yeni tasarımın daha direngen olduğu verilerle ortaya konmuştur. Gerçekleştirilen tüm bu analizler sonrasında elde edilen nihai tasarım ürüne dönüştürülürken, kompozit kapağın dinamik karakteristiği farklı fiber serim açılarına göre incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; bu ve benzeri tipte uzun ve esnek yapıların daha direngen bir yapıya sahip olması için tercih edilmesi gereken en uygun kaburga geometrisi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, finite elements model created in ANSYS program of long thin and flexible carbon fiber reinforced composite cover design prepared by using Unigraphics NX program CAD module was analyzed. The topography optimization was done by transferring the analysis result to GENESIS program. According to the geometry which was emerged as a result of optimization model analysis has been done with ANSYS by updating the design of the part. When the findings are evaluated, it was observed that the natural frequency of the composite cover which was remodeled after topography optimization increased nearly 1.6 times compared to the initial design. Then, the new one and the traditional designs which has same mass were compared and it was put forth with the data that the new design was more resistant. While the final design obtained after all analysis are converted into the product, the dynamic characteristic of the composite cover was examined according to different fiber orientation angles. According to the results, it has been determined the most suitable rib geometry that should be preferred in order for these similar types of long and flexible structures to have a more resistant structure.