Monolitik karbon elyaf takviyeli polimer matrisli kompozitlerin gerdirilmiş bakır folyo kullanılarak yıldırım çarpmasına karşı korunması
Lightning protection of monolithic carbon fiber reinforced polymer matrix composites by using expanded copper foil
  1. Tez No: 641907
  2. Yazar: EREN CAN KİÇECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELMAS SALAMCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Kompozit malzemeler, üstün özgül modül ve özgül mukavemet özellikleri nedeniyle havacılık, otomotiv ve diğer taşımacılık endüstrilerinde yaygın bir uygulamaya sahiptir. Karbon fiber takviyeli polimer kompozitler, uçak yapıları için kullanılan geleneksel metalik malzemelerle karşılaştırıldığında çok daha düşük bir elektrik iletkenliğine sahip olduğundan, kompozitler yıldırım çarpması hasarlarına karşı daha savunmasızdır. Kompozit yapıları yıldırım çarpmalarına karşı korumak için birçok yöntem mevcuttur, ancak korunan yapıların ağırlığındaki artış nedeniyle yakıt verimliliğini olumsuz yönde etkilerler. Bu çalışmada, monolitik karbon fiber takviyeli polimer kompozitlerin yıldırım çarpmalarına karşı koruma yöntemlerinin ve kompozit malzeme ile ilgili parametrelerin davranışını anlamak için gerdirilmiş bakır folyo kullanılmıştır. Yapay yıldırımlar kullanılarak; kompozit kalınlığının, karbon kumaş tipinin, gerdirilmiş bakır folyo kalınlığının etkisi yıldırım hasarları ve numunelerin arka yüzey sıcaklık dağılımları karşılaştırılarak araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Composite materials have an extensive application in aerospace, automotive, and other transportation industries, due to the superior specific stiffness and strength properties. Since carbon fiber reinforced polymer composites have a much lower electrical conductivity as compared to traditional metallic materials utilized for aircraft structures, composites are more vulnerable to lightning strike damages. There are many methods to protect composite structures against lightning strikes however they have negatively impact on the fuel efficiency due to increase in weight of protected parts and components. In this study, expanded copper foil is used as a protection method for monolithic carbon fiber reinforced polymer composites against lightning strikes to understand behavior of protection methods and other material related parameters. By conducting artificial lightning strikes; effect of composite thickness, type of carbon fabric, expanded copper foil thickness are investigated comparing lightning damages and back temperature distribution of specimens.