Kurumlar vergisindeki istisna ve muafiyetlerin makro ekonomik sonuçları
Macro economic results of exclusion and exemption on corporation tax
- Tez No: 64193
 - Danışmanlar: PROF. DR. NACİ BİROL MUTER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 182
Özet
EK 5 ÖZET Bu çalışmada, Türk kurumlar vergisi sistemine çeşitli ekonomik gerekçelerle dahil edilen istisna ve muafiyet uygulamalarının makro ekonomik etkileri değerlendirme konusu yapılmıştır. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde, kurumlar vergisi uygulamasının makro büyüklükler üzerindeki olası olumsuz etkilerini hafifletmek ve bu etkileri, kalkınma lehine çevirebilmek amacıyla uygulamaya konan istisna ve muafiyetler, yaratacağı sonuçlar itibariyla tartışmaları da beraberinde getirmiştir. Uygulamaya konan her vergi teşvikinin, sonuçta vergi hasılatında azalmaya neden olması ve buna bağlı olarak kamu hizmetlerinin niteliği ve çeşidinde de olumsuz etkilerinin ortaya çıkması doğaldır. Bütün bunlar göz önüne alındığında, bu tür uygulamaların etkinliklerinin belirlenmesi açısından, makro ekonomik etkilerinin değerlendirilmesi önem kazanmaktadır. Türk kurumlar vergisi sisteminde yer alan istisna ve muafiyetler ile ilgili hükümlerin amaçlar yönünden birbiriyle çelişmesi ve uygulamanın yasal boşluklardan yararlanmaya olanak vermesi; bu hükümlerin makro büyüklükler üzerinde öngörülen etkilerinden uzaklaşmalarına neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
VI EK- 6 ABSTRACT Governments wants to promote investments, saves, exports and foreign exchange activities by many instruments. One of the main instruments are tax incentives. Tax exclusion and exemption have been used widely in Turkish corporate tax system especially since 1980's. The use of corporate tax incentives cause direct costs. Due to the corporate tax incentives^-the effective corporate tax rate is materialized lower than legal tax rates. Consequently, the effectiveness of the corporate tax exclusion and exemption -is studied in this study: But, the regression analysis could not be'used because pf locking of sufficient data. Therefore, the effectiveness of corporate tax exclusion and exemption is measured by calculating its elasticity,-. ??-,- - ~- -“”" '. - * It is found that, the use of tax incentives is a relatively expensive way to promote such economic activities. Therefore, corporate tax incentives need to be gradually removedr