Kurumlar Vergisi Kanunu'ndaki değişikliklerin kurumlar vergisi yüküne etkisi
The effect of the changes made in the Law Corporation Tax on the corporation tax burden
  1. Tez No: 163127
  2. Yazar: GAMZE GÜLER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DOĞAN GÖKBEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ OZU KURUMLAR VERGİSİ KANUNU'NDAKI DEĞİŞİKLİKLERİN KURUMLAR VERGİSİ YÜKÜNE ETKİSİ Gamze GÜLER Maliye Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mart 2005 Danışman: Yrd.Doç.Dr.Doğan GÖKBEL Kurum kazançlarının vergiye tabi tutulması nedeniyle ülkemizde de ilk olarak 1950 yılında 5422 Sayılı Kanunla kurumlar vergisi uygulamaya konulmuştur. Daha sonraki yıllarda kurumlar vergisi mevzuatında yapılan düzenlemelerle de yatıranların arttırılması ve kurumlaşmanın teşvik edilmesi amaçlanmış ve ülkenin kalkınmasına öncelik etmesi için sermaye şirketleri çıkarılan kanunlarla desteklenmiştir. Kurumların ödedikleri kurumlar vergisinin, elde etmiş oldukları gelire oranlanması kurumlar vergisi yükünü vermektedir. Ancak ülkemizde konuya ilişkin istatistiki bilgiler bulunmadığından kurumlar vergisi yükü hesabı yapılamamaktadır. Buna karşın, kurumlar vergisi yükü üzerinde Kurumlar Vergisi Kanunu'nda yapılan düzenlemeler önemli rol oynamaktadır. Ülkemizde yapılan bu vergi düzenlemeleriyle kurumlar vergisi yükü düşük tutulmaya çalışılmaktadır. Bu çalışmada, Kurumlar Vergisi Kanunu'nda yapılan değişikliklerin kurumlar vergisi yüküne etkisi incelenmiştir. Bu inceleme yapılırken kurumlar vergisinin tarife yapısına ve vergi matrahının hesaplanmasına yönelik olarak kurumlar vergisinin oranında, tevkifat uygulanmasında, asgari kurumlar vergisinde, indirilecek giderlerinde, istisna ve muafiyetlerinde yapılan değişiklikler ele alınmıştır. Yapılan bu tür vergi uygulamalarının genelde kurumlar vergisi yükü üzerinde azaltıcı etkisi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Because of being made company incomes dependent on tax, for the first time, the corporation tax was gone into effect by numbered 5422 law in 1950 in our country, too. In the following years, being increased of investments and being encouraged of turning into an institution have been intended with the arrangements made in the laws of corporation tax and the capital companies have been supported by the laws enacted in order to be the initiator of the development of the country. We can get corporation tax burden proportioning the corporation tax paid for by companies with the revenue earned by companies. However, because of the reason that we haven't got the statistic datas relating to the matter, we haven't been able to calculate the corporation tax burden. On the other hand, arrangements made in the law of corporation tax have had an important role on the corporation tax burden. The corporation tax burden has been tried to minimize with the tax arrangements made in our country. In this study, the effect of the changes made in the law of corporation tax on the corporation tax burden has been examined carefully. While examining this matter, it has also been considered the changes about corporation tax rate, application of collection at source, minimum corporation tax, deduction expenses, exceptions and exemptions of corporation tax concerning with the tariff structure of corporation tax and the calculation of tax base. It has been concluded that these kinds of tax applications have generally had a reducing effect on the corporation tax burden.