İşletmelerde insan kaynakları yönetiminin faaliyetleri, işlevleri, önemi ve organizasyondaki yeri (Türkiye'de insan kaynakları bölümlerine yönelik bir araştırma)
The Functions, the role and the importance of human resource management in the firms (A research on the human resource departments of the firms in Turkey)
- Tez No: 64192
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Küreselleşme günümüzde işletmelerin konseptlerini oldukça değiştirmiştir. İşletmelerin varlıklarını sürdürmenin mal ve hizmetlerinin kalitesine.verimliliğe.çalışanlarının yaratma gücüne.işgücü kalitesine ve pazarlama becerilerine bağlı olduğunun farkına vardıkları söylenebilir. Yeniden yapılanma süreci son yirmi yıldır örgütsel sorunların çözmede yetersiz görülen Personel Bölümlerinin işlevlerini ve sorumluluk alanlarını değiştirmiştir. Böylece Personel Bölümleri insan Kaynakları Bölümü olarak anılmaya başlanmıştır. İnsan Kaynakları Bölümü teknolojik eğitim, iletişim eğitimi.örgüt geliştirme ve yönetici geliştirme gibi konularda örgüt için bir değer olabilmektedir, insan Kaynakları Bölümü'nün etkinliği ile örgüt performansının arasındaki ilişkiyi ortaya koyan çeşitli araştırmalar bulunmaktadır.Ayrıca iş dünyası İnsan Kaynakları Bölümlerinin işletmeler için önemini kabul etmiş durumdadır.Diğer taraftan İnsan Kaynakları Bölümleri için ayrılan bütçenin oranının artışı da bizim için bir gösterge olarak kabul edilebilir. Ülkemizdeki işletmeler de bu konunun önemini kavramaya başlamışlardır.Modern örgütlerimizde İnsan Kaynakları Uygulamalarını gözlemiş olmak ise gelecek için ümit vermektedir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Nowadays.globalization has relativly changed the concepts of business.lt may be said that the businesses have realized that their survival directly related with the quality of goods and services, productivity, the creative potential of the employees.quality of manpower and ability of marketing. The process of reorganizations has changed the functions and the areas of responsibilities of Personnel Departments which have been seen unable to solve the organizational problems in last two decades. In this way.the name of Personnel Departments has been called as Human Resource Department. The Human Resource Department. can be of value in many areas, including technical communications.training.organization devolopment and management devolopment.There are several studies which have indicated the relations between efficiency of Human Resource Management and organizational performans. Business world has accepted the importance of Human Resource Department.for their organizations. On the other hand the increase of the share of Human Resource Department, budget can be accepted as an indicator for us. The importance of this subject started to be understood by the firms in our country as well.ln modern firms.observing the developments of the practices of Human Resource Management are giving hope for the future.