Tek düzen hesap planlarının işletme hesaplarının denetimi yüzünden bir değerlendirilmesi
  1. Tez No: 64195
  2. Yazar: EJDER SELÇUKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR TUAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TEKDÜZEN HESAP PLANLARININ İŞLETME HESAPLARININ DENETİMİ YÖNÜNDEN BİR DE?ERLENDİRMESİ Ejder SELÇUKOGLU Çukurova Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr. Abdulkadir TUAN 1997, Sayfa : 137 Jüri : Prof.Dr. Abdulkadir TUAN Prof.Dr. Nihat KÜÇÜKSAVAŞ Yrd.Doç.Dr. Veyis Naci TANIŞ Denetim, kısaca bir işletmenin muhasebe belgelerinin eleştirici nitelikte gözden geçirilmesidir. Çıkar gruplarının işletme ile ilgili menfaatleri denetim ile korunmuş olmaktadır. Ülkemizde denetim son yıllarda daha da önem kazanmıştır. Denetim iç, dış ya da kamu denetçileri tarafından yapılabilir. Ancak denetim çalışmasının denetim standartlarına uygun olarak yapılması gerekmektedir. İşletmelerin denetlenmesinden işletme, işletme ortaklan, işletme ile ilişkisi olan firmalar ve para-sermaye piyasasının sağladığı yararlar vardır. Ticari işletmeler için, Tekdüzen Muhasebe Sistemi yaygın olarak uygulanmaktadır. Uygulamanın amacı, işletmelerin muhasebe örgütünün ve yönetimin verimini artırmaktır. Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan Tekdüzen Hesap Planı (T.D.H.P.), dokuz bölümden oluşmaktadır. T.D.H.P. uygulaması denetim yönünden de yararlı olmuştur. Denetçinin denetim görüşü; belgeler, muhasebe kayıtlan ve mali tablolara göre oluşmaktadır. T.D.H.P. uygulaması denetim, denetçi, işletme sahip ve yöneticilerinin denetimi, devlet ve diğer üçüncü şahıslaryönünden yararlan bulunmaktadır. Ayrıca T.D.H.P. uygulaması denetçi-yönetici tartışmasını en aza indirmiş, denetimin daha kısa sürede yapılarak denetçinin iş yükünü azaltmıştır. T.D.H.P. uygulamasının denetim yönünden olumlu veya olumsuzluklarını öğrenmeyi amaçlayan bir anket çalışması yapılmıştır. Ankete katılanların büyük çoğunluğu T.D.H.P. uygulamasının işletmeler için gerekli, denetim yönünden yararlı olduğunu, geliştirilerek uygulanması gerektiğini belirtmişlerdir. Sonuç olarak, T.D.H.P. uygulamasının işletmeler için gerekli olduğu, denetimi kolaylaştırdığı ve zaman tasarrufu sağladığı, daha da geliştirilerek uygulamaya devam edilmesi gerektiği kanısına varılmıştır. Anahtar Kelimeler : Denetim, Muhasebe, Tekdüzen Hesap Planı, Muhasebe Denetimi, İşletme. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis AN EVELUATION OF SINGLE ACCOUNTING SYSTEM FROM THE VIEW OF AUDITING OF BUSİNESS ACCOUNTS Ejder SELÇUK Çukurova Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Anabilim Dalı Advisor : Prof.Dr. Abdulkadir TUAN 1997, Page : 137 Jury : Prof.Dr. Abdulkadir TUAN Prof.Dr. Nihat KÜÇÜKSAVAŞ Assoc.Prof.Dr. Veyis Naci TANIŞ Auditing can be defined as an examination of accounting documents of a Company in a critical way. Hence, parties that has some adventages are to be protected by making auditing. Recently, auditing has become more important in our country. Auditing can be performed by internal, external and government. There fore, auditing should be performed related to auditing standart. Businesses, share holders, corporation that contact with them and money and capital markets provide so much usefulness from auditing. Single Accounting System (T.D.H.P.), has been used very wide spread for commercial companies. The purpose of being used of T.D.H.P. is to increase efficiancy of firm's accounting organization and management. T.D.H.P. is made up nine departments which was published by the ministry of finances. Performans of the T.D.H.P had been useful for the auditing. Auditing rewiev of the auditor is being occured accourding to dokuments accounting enrolments and financial statement. Performance of T.D.H.P. has more useful for auditing, iiiauditor, auditing of owner and director of the company, government, and others. Neverthless, performans of T.D.H.P has owered the disputation between of auditor and manager. By the aid of the T.D.H.P., the auditor is not spending more time. So, working load of auditor has been lowered. In order to learn the positive and negatif of performance of the T.D.H.P. from point of auditing, a research has been done. According to the results of the our research, the majority of the respondent said that the T.D.H.P. has been needed for firms, useful for auditing and it should have been more developed. Key Words : Auditing, Accounting, Single Accounting System, Accounting control, Business. IV