İnovasyon eğitim programının öğretmenlerin bireysel yenilikçilik davranışlarına etkisi
Effect of innovation education program on individual innovation behavior of teachers
- Tez No: 641950
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, inovasyonu geliştirmeye yönelik eğitim programının öğretmenlerin bireysel yenilikçilik davranışlarına etkisini incelemektir. İnovasyonu Geliştirmeye Yönelik Eğitim Programı 2019-2020 eğitim-öğretim yılı güz döneminde, Konya'daki özel okul öğretmenlerine ilan edilerek; alınan 169 başvuru içerisinden rastsal seçimle oluşturulmuş deney grubu ve deney grubuna benzer özellikler gösteren kontrol grubu seçilerek gerçekleştirilmiştir. İnovasyon eğitim programının öğretmenlerin bireysel yenilikçilik davranışlarına etkisi; nicel araştırma yöntemlerinden ön test- son test kontrol gruplu yarı deneysel bir çalışma yapılarak incelenemiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Konya'da eğitim-öğretime devam eden özel okullarda bulunan 40 öğretmen oluşturmaktadır. Bu öğretmenlerin 20'si deney grubunu, diğer 20'si ise kontrol grubunu oluşturmuştur. 8 hafta süren çalışma boyunca, deney grubuna öğretmenlerin bireysel yenilikçilik davranışlarını geliştirmek amacıyla inovasyonu geliştirmeye yönelik eğitim programı aktif ve sürekli bir biçimde işlenmiştir. İnovasyon eğitim programı oluşturulurken, bireysel yenilikçilik davranışı ölçeğinden ve yenilikçilikle ilgili yapılmış yurt içi ve yurt dışı çalışmalardan faydalanılmıştır. İnovasyon eğitim programı, yenilikçi eğitim-öğretimi geliştirmek amacıyla 3 ana temadan, bu ana temalara bağlı 8 alt konudan ve bu konulara bağlı toplamda 25 kazanımdan oluşmuştur. Ders planları yapılandırmacı yaklaşım göz önünde bulundurularak, analiz, sentez ve değerlendirme düzeyinde gerçekleştirilmiş, katılımcıların derse devamlılığı ve aktif katılımı sağlanmıştır. İnovasyonu geliştirmeye yönelik eğitim programının temel amacı, değişen ve gelişen dünyanın eğitimden beklentilerine yönelik eğitimin yenilikçi fikirler ışığında gelişmesini sağlamak, okulları daha etkili ve verimli hale getirmektir. Verilerin analizinde bağımlı ve bağımsız gruplar t-testi ve etki büyüklüğünü hesaplamak için ise cohen's d testi uygulanmıştır. Çalışmaya başlarken seçilen deney ve kontrol grubunun denkliği ölçülmüştür. Deney ve kontrol grubu arasında anlamlı bir farkın olmaması gerekçesiyle deney grubunda eğitimlere başlanmıştır. Kontrol grubundaki katılımcıların bu süreç zarfında bu çalışmaya benzer araştırmalar yapmamaları ve herhangi mesleki gelişim programlarına katılmamaları gerektiği söylenmiştir. Süreç sonunda deney grubu ön-test ve son-test puanları karşılaştırılmış ve iki test arasında anlamlı bir farkın olduğu ve katılımcıların bireysel yenilikçilik davranışlarında pozitif yönde bir artış olduğu tespit edilmiştir. Kontrol grubuna yapılan ön-test ve son-test puanlar arasındaki ilişkinin ise anlamlı bir farklılaşmanın olmadığı, katılımcıların bireysel yenilikçilşk davranışlarında artış ya da azalma görülmediği tespit edilmiştir. Bu da inovasyonu geliştirmeye gönelik eğitim programı'nın öğretmenlerin bireysel yenilikçilik davranışlarına olumlu yönde katkı sağladığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the effect of the training program to improve innovation on individual innovation behaviors of teachers. Education Program for Improving Innovation is announced to private school teachers in Konya in the fall semester of the 2019-2020 academic year; It was carried out by selecting the experimental group formed by random selection among the 169 applications received, and the control group that showed similar characteristics to the experimental group. The effect of innovation education program on individual innovation behaviors of teachers; A quantitative research method, which is one of the quantitative research methods, was examined by conducting a semi-experimental study with a control group. The study group of the research consists of 40 teachers in private schools continuing education in Konya. Twenty of these teachers constituted the experimental group and the other 20 constituted the control group. Throughout the 8-week study, the training program to develop innovation in order to improve the individual innovation behaviors of teachers was actively and continuously processed. While creating the innovation training program, the scale of individual innovation behavior and domestic and international studies related to innovation were utilized. The innovation education program consists of 3 main themes, 8 sub-themes related to these main themes, and a total of 25 achievements related to these subjects in order to develop innovative education. The lesson plans were carried out at the level of analysis, synthesis and evaluation, considering the constructivist approach, and the attendance and active participation of the participants was ensured. The main purpose of the education program to improve innovation is to ensure that education is developed in the light of innovative ideas for the expectations of the changing and developing world from education, and to make schools more effective and efficient. In the analysis of the data, dependent and independent groups t-test and cohen's d test were used to calculate the effect size. While starting the study, the equivalence of the experimental and control groups selected was measured. Training was started in the experimental group on the grounds that there was no significant difference between the experimental and control groups. It was said that the participants in the control group should not do similar researches and participate in any professional development programs during this process. At the end of the process, the experimental group pre-test and post-test scores were compared and it was determined that there was a significant difference between the two tests and a positive increase in the individual innovation behavior of the participants. It was determined that there was no significant difference between the pre-test and post-test scores of the control group, and there was no increase or decrease in the individual innovativeness of the participants. This shows that the training program of the volunteerism contributes positively to the individual innovation behaviors of teachers.